Orzeczenie
25.01.2023

Przeniesienie prokuratora w stan spoczynku w trybie art. 70 § 1 usp w związku z art. 62a ust. 1 ustawy o prokuraturze, chociaż obligatoryjne, nie następuje z mocy prawa, lecz w wyniku decyzji właściwego organu – Krajowej Rady Prokuratury. Realizacja przez Krajową Radę Prokuratury należącej do niej kompetencji w zakresie przeniesienia prokuratora w stan spoczynku konstytutywnie określa sytuację prawną

Orzeczenie
28.05.2019 Obrót gospodarczy

Uchylenie - w wyniku wznowienia postępowania - prawomocnego wyroku skazującego członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za popełnienie przestępstwa określonego w art. 18 § 2 k.s.h. i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania powoduje upadek wszystkich skutków wyroku skazującego oraz przywraca z mocą wsteczną uprawnienia do reprezentowania spółki. Wszystkie czynności dokonane przez

Artykuł
03.07.2018 Kadry i płace

Od 2 stycznia 2016 r. zmienią się zasady udzielania urlopów związanych z rodzicielstwem. Poniżej przedstawiamy różnice między dotychczasowymi przepisami a nowymi regulacjami.

Porada
03.07.2018 Ubezpieczenia

Dyrektorowi finansowemu, z którym rozwiązano stosunek pracy za porozumieniem stron, zostanie wypłacona do końca roku rekompensata w kwocie 16 500 zł. Zgodnie z zapisem w jego umowie o pracę rekompensata należna jest w sytuacji rozwiązania stosunku pracy, bez szczegółowego określenia, w jakim trybie ono nastąpiło. Czy kwota rekompensaty może zostać wyłączona z oskładkowania?

Porada
03.07.2018 Kadry i płace

Kilka miesięcy temu pracodawca dowiedział się o ciężkim naruszeniu podstawowych obowiązków pracowniczych przez pracownika. Po długim namyśle zdecydował się go w końcu zwolnić dyscyplinarnie. Jak to zrobić?

Porada
03.07.2018 Kadry i płace

Pracodawca musi ustalić wielkość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy dla pracownika tymczasowego. Czy należy to zrobić na takich samych zasadach jak w przypadku typowych pracowników?

Porada
03.07.2018 Kadry i płace

Pracodawca chce zmienić pracownikowi w drodze wypowiedzenia zmieniającego umowę o pracę na czas nieokreślony na umowę o pracę na czas określony. Czy może to zrobić?

Porada
03.07.2018 Kadry i płace

Pracodawcy wystawiający informacje o obniżeniu wpłaty na PFRON od 1 lipca 2016 r. będą mieli obowiązek udokumentowania niektórych schorzeń zatrudnianych pracowników niepełnosprawnych orzeczeniem o stopniu ich niepełnosprawności. Podmioty korzystające z ulg we wpłatach na fundusz będą musiały wykorzystać kwotę obniżenia w ciągu 6 miesięcy od otrzymania informacji w tym zakresie i tylko do wysokości

Artykuł
03.07.2018 Kadry i płace

Świadczenie przez pracownika pracy w stanie nietrzeźwości z reguły jest bezprawne i zawinione, a więc powinno być kwalifikowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych (wyrok Sądu Najwyższego z 9 lipca 2015 r., sygn. akt I PK 247/14).

Poprzednia Następna