Wypadek pracownika zatrudnionego za granicą na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 r. w sprawie niektórych praw i obowiązków pracowników skierowanych do pracy za granicą w celu realizacji budownictwa eksportowego i usług związanych z eksportem (Dz. U. Nr 51, poz. 330) wracającego do miejsca swego zamieszkania w kraju w związku z udzielonym mu urlopem jest wypadkiem
W razie zderzenia się dwóch pojazdów mechanicznych przyczynienie się posiadacza pojazdu przewożącego osobę dla niego obcą tło powstania doznanej przez nią szkody nie uzasadnia obniżenia odszkodowania należnego tej osobie od posiadacza drugiego pojazdu.
Pracownik, któremu w czasie trwania stosunku pracy zakład pracy powierzył za jego zgodą pełnienie obowiązków na kierowniczym lub innym samodzielnym stanowisku pracy albo zastępstwo pracownika zatrudnionego na takim stanowisku, może być odwołany od pełnienia tych obowiązków i powraca na poprzednie stanowisko bez potrzeby wypowiedzenia mu warunków pracy i płacy.
Uspołeczniony zakład pracy odpowiada na podstawie przepisów prawa cywilnego w związku z art. 300 k.p. za szkodą pracownika wynikłą z nieuzyskania renty inwalidzkiej z powodu choroby zawodowej na skutek niedopełnienia przez ten zakład ciążących na mm obowiązków w zakresie wykonywania czynności związanych z uzyskaniem tego świadczenia przez pracownika.
W razie śmierci jednego z małżonków, będących najemcami lokalu mieszkalnego, w stosunek najmu wstępują osoby bliskie a więc i dzieci małżonków które stale z nimi mieszkały aż do chwili śmierci.
Roszczenia wykonawcy wynikające z umowy o pracę nakładczą, a dotyczące zwrotu kosztów poniesionych przy wykonywaniu tej umowy podlegają rozpoznaniu przez organy właściwe do rozpatrywania sporów o roszczenia pracowników ze stosunku pracy.
Osiągnięcie wieku emerytalnego w okresie pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej jednostce organizacyjnej wymienionej w przepisie art. 1 dekretu z dnia 4 marca 1976 r. o ubezpieczeniu społecznym członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 10, poz. 54) albo w ciągu 5 lat po ustaniu tej pracy jest niezbędnym warunkiem nabycia prawa
Przejęcie z urzędu na własność Państwa gospodarstwa rolnego-2 wyłączeniem budynków, które wskutek tego stały się odrębnym przedmiotem własności byłego właściciela przejętego gospodarstwa, nie pozbawia dożywotnika objętego dożywociem uprawnienia do mieszkania w tych budynkach, w wypadku zaś zamiany tego uprawnienia na odpowiednią rentę ni* zwalnia byłego właściciela od obowiązku płacenia dożywotnikowi
Pismo okólne nr 11 Ministra Rolnictwa z dnia 7 listopada 1972 r. w sprawie świadczeń przysługujących pracownikom stałym jednostek organizacyjnych określonych w układzie zbiorowym pracy dla pracowników państwowych przedsiębiorstw rolnych z dnia 3 maja 1972 r. korzystających z bezpłatnego urlopu dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi (Dz. Urz. Min. Rol. Nr 12, poz. 84) nie ma zastosowania
Do rozpatrzenia wniosku o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy wykonywaniu umowy agencyjnej przewidziane w art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 19 grudnia 1975 r. o ubezpieczeniu społecznym osób wykonujących pracę na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia (Dz. U. Nr 45, poz. 232) właściwa jest komisja rozjemcza.
W przypadku gdy rodzice dziecka do lat 8 oboje pracują i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe oraz opiekują się tym dzieckiem, to w razie choroby i pobytu matki dziecka w szpitalu oraz sprawowaniu w tym czasie osobistej opieki nad dzieckiem przez ojca dziecka przysługuje zasiłek opiekuńczy ojcu dziecka także wtedy, gdy pozostaje z matką dziecka w faktycznym związku małżeńskim (konkubinat).
I. Odrębna własność budynków zatrzymanych przez rolnika na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność Państwa za rentę i spłaty pieniężne (Dz. U. Nr 21, poz. 118), które do dnia 1.1.1978 r. nie przeszły na własność Państwa, podlega od tej daty przepisom art. 51 ust. 24 ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych
2. Nagrody przewidziane w § 28 ust. 2 i 3 powołanego wyżej rozporządzenia przyznaje i wypłaca jednostka gospodarki uspołecznionej z uwzględnieniem podwyżki wynagrodzenia twórcy określonej w § 22 ust. 3 tego rozporządzenia; nie podlegają natomiast uwzględnieniu podwyżki wynagrodzenia przewidziane w § 23 ust. 1 i 2 rozporządzenia.
W postępowaniu przed organami rozpatrującymi spory o roszczenia pracowników ze stosunku pracy można powoływać wszelkie środki dowodowe w celu wykazania stanu nietrzeźwości pracownika w określonej dacie, uzasadniającego niedopuszczenie go do pracy lub odsunięcie od wykonywania pracy i uprawniającego zakład pracy do zastosowania innych przewidzianych prawem sankcji.
Pracownik, z którym zakład pracy rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia wskutek choroby trwającej dłużej niż okres pobierania zasiłku chorobowego (art. 53 § 1 lit. b k.p.) i który podjął pracę w tym samym zakładzie po przerwie w zatrudnienia trwającej przez jeden rok, w czasie którego pobierał rentę chorobową, uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem roku pracy.
Uczestnik scalenia staje się właścicielem gruntów poscaleniowych, stanowiących ekwiwalent gruntów należących do niego przed scaleniem. Poprzedni właściciel traci z chwilą wydania decyzji o zatwierdzeniu projektu scalenia prawo własności gruntów objętych scaleniem i dlatego nie może żądać wydania mu gruntu należącego do niego przed scaleniem, który przypadł innemu uczestnikowi. Inaczej jest w wypadku
Pracownik zatrudniony na podstawie powołania, który z naruszeniem art. 52 k.p. został odwołany ze stanowiska ze skutkiem przewidzianym w art. 70 § 3 k.p., może dochodzić przed terenową komisją odwoławczą do spraw pracy odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 56 i 58 k.p.) lub ustalenia, że odwołanie nastąpiło z naruszeniem art. 52 k.p.
Świadczenie z obowiązkowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków wypłacone przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń na podstawie przepisu § 11 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1974 r. w sprawie obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych (Dz. U. Nr 46, poz. 274; zm.: Dz. U. z 1975 r. Nr 30, poz. 160 i z 1978 r. Nr 1, poz. 1) zalicza się stosownie do przepisu § 21 tego rozporządzenia
Przepisy art. 125 I k.k.w. odnoszą się do takich składników - objętych małżeńską wspólnością majątkową - co do których nie zachodzi przewidziane w art. 134 k.k.w. domniemanie, że należą one do skazanego.
1. Przy zniesieniu współwłasności pomiędzy Skarbem Państwa a małżonkiem skazanego rozliczeniu podlega całość stosunków majątkowych według stanu na dzień ustania wspólności ustawowej, natomiast podziałowi podlega tylko stan czystej masy majątkowej w chwili dokonywania podziału. 2. Długów zaciągniętych przez oboje małżonków nie można rozliczać przy podziale wspólnego majątku, gdyż mimo takiego podziału
Złożenie reklamacji bez dołączenia listu przewozowego przewidzianego w art. 28 § 7 pkt 2 umowy o międzynarodowej kolejowej komunikacji towarowej (SMGS) z dnia 1 listopada 1951 r. (Dz.T. i Z.K. z 1966 r. Nr 7, poz. 35) nie czyni zadość wymaganiu wyczerpania drogi postępowania reklamacyjnego przewidzianego w art. 29 § 1 i 2 tej umowy, jako przesłanki wytoczenia powództwa.
Nie może być uznany za inwalidę wojennego uczestnik ruchu podziemnego zraniony w czasie akcji zbrojnej oddziału tego ruchu przeciwko hitlerowskiemu okupantowi jeśli zranienia, uzasadniające zaliczenie go do jednej z grup inwalidów, nastąpiły nie w związku z jego udziałem w ruchu podziemnym, lecz w toku wykonywania pracy związanej z zatrudnieniem.
Przewidziany w art. 157 § 1 k.p. bezpośrednio niższy" wymiar urlopu ma zastosowanie do tych tylko przypadków, gdy nie-wliczenie - do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu - okresu zatrudnienia zakończonego porzuceniem pracy nie spowoduje obniżenia wymiaru urlopu w stosunku do wymiaru, który przysługiwał pracownikowi przed porzuceniem pracy.
Pełnoletni syn spadkodawcy, będący w chwili otwarcia spadku uczestnikiem studium doktoranckiego w wyższej uczelni rolniczej i utrzymujący się ze stypendium doktoranckiego, nie jest osobą pobierającą naukę zawodu ani też uczęszczającą do szkoły w rozumieniu art. 1059 § 1 pkt 4 k.c.