Coraz większa liczba pracodawców decyduje się na wprowadzanie dla pracowników zadaniowego systemu czasu pracy. Ma to związek nie tylko z rosnącym zapotrzebowaniem na pracę zdalną, w ramach której system ten sprawdza się najlepiej, ale również z rosnącą potrzebą elastycznego zatrudnienia wśród pracowników.
Siły zbrojne państw NATO uzyskają prawo do otrzymania zwrotu VAT zapłaconego w związku z zakupem towarów i usług na terenie Polski także gdy zakupu dokonają bezpośrednio. Zwrot VAT będzie należny także w przypadku zakupu paliw do agregatów prądotwórczych lub grzewczych. Nowe regulacje będą obowiązywały od 22 listopada 2024 r.
Kontrole przeprowadzone przez inspektorów pracy potwierdzają, że rozliczanie czasu pracy stanowi jedno z największych wyzwań dla służb kadrowych. W odpowiedzi na te trudności, Główny Inspektorat Pracy (GIP) postuluje wprowadzenie obowiązku przechowywania harmonogramów czasu pracy przez okres trzech lat. Dodatkowo, rządowy projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ma zapewnić pracownikom wynagrodzenie
W piątek zaplanowano w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy o ustanowieniu Wigilii dniem wolnym od pracy. Regulacja zakłada, że Wigilia będzie wolna dla wszystkich pracowników, również tych pracujących w placówkach handlowych.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przesuwa planowaną podwyżkę zasiłku pogrzebowego do 7 tys. zł na 1 stycznia 2026 r., wynika z nowego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie MF w sprawie szczegółowego zakresu danych, które powinny być zawarte w dokumentach związanych z rejestracją w zakresie akcyzy, gdyż obecne obowiązujące utraci moc. Projekt rozporządzenia nie przewiduje żadnych zmian merytorycznych. Jego regulacje są tożsame z obecnie obowiązującymi w tym zakresie.
MF wydał rozporządzenie, w którym określił tabelę norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, która będzie obowiązywać w 2025 r. Stawki przewidziane w tabeli zostały obniżone w stosunku do 2024 r., a zatem rolnicy płacący podatek dochodowy w związku z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej zapłacą w 2025 r. niższy podatek z tego tytułu.
5 listopada 2024 r. Prezydent podpisał projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis, Projektowana ustawa dostosowuje krajowe przepisy do prawa unijnego. Obecnie w polskich aktach prawnych znajdują się odniesienia do poprzednich rozporządzeń KE dotyczących pomocy de minimis.
Od 1 stycznia 2025 r. mają obowiązywać regulacje wprowadzające w Polsce tzw. globalny podatek wyrównawczy. Jego wprowadzenie ma zapobiec uchylaniu się od opodatkowania podatkiem dochodowym przez międzynarodowe firmy. Będą one płacić dodatkowy podatek w krajach, w których efektywna stopa podatku dochodowego wynosi u nich mniej niż 15%. Ustawa w tej sprawie została uchwalona 6 listopada.
5 listopada 2024 r. resort finansów przedstawił projekt ustawy wprowadzający zmiany w systemie KSeF, który - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - będzie wprowadzany etapowo, dla poszczególnych grup przedsiębiorców. W pierwszej kolejności e-fakturowanie będzie obowiązkowe dla największych firm, których sprzedaż w 2025 roku przekroczy 200 mln zł. Uwagi do projektu można zgłaszać do 19 listopada,
Nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z wakacji składkowych. Jednym z warunków, uprawniających do skorzystania z ulgi jest liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia. W miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku do ZUS, przedsiębiorca nie może mieć więcej niż 10 osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego.
Dyskusje na temat obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców są na finiszu - powiedział 7 listopada premier Donald Tusk. Zaznaczył, że chodzi o znalezienie wariantu, który byłby racjonalny i odpowiedzialny.
Ministerstwo Finansów opublikowało długo oczekiwany projekt nowelizacji zakładającej zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur.
Ministerstwo Finansów odpowiedziało na pytanie dziennikarza dotyczące, tego jak dokonać oceny czy nastąpiło przekroczenie równowartości 50 mln euro przychodu. Przypominamy, że od 2025 r. obowiązek stosować JPK CIT, mają podatnicy CIT u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym/obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro. Poniżej pytanie dziennikarza zadane w tej sprawie
30 listopada to ważny termin dla pracodawców i przedsiębiorców. Liczba osób zgłoszonych według stanu na 30 listopada 2024 r. do ubezpieczenia chorobowego zdecyduje kto będzie płatnikiem składek w 2025 roku - pracodawca czy ZUS?
Rada UE osiągnęła porozumienie w sprawie nowych środków, które wprowadzą unijne przepisy dotyczące podatku od wartości dodanej (VAT) w erę cyfrową. Od 2030 roku przedsiębiorstwa będą wystawiać faktury elektroniczne za transakcje transgraniczne typu business-to-business i automatycznie przekazywać dane do administracji podatkowej.
5 listopada 2024 r. został opublikowany projekt ustawy, która wprowadzi zmiany w obowiązkowym KSeF. Projekt ma zostać przyjęty przez Rząd do końca 2024 roku. Poznaliśmy nowe terminy w jakich wejdą w życie przepisy wprowadzające KSeF. Nowością będzie możliwość wystawiania faktur konsumenckich w KSeF i wysyłania do KSeF faktur wraz z załącznikami.
Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy mogą wnioskować do ZUS o wakacje składkowe. Nowa ulga polega na zwolnieniu z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy za jeden wybrany miesiąc, w roku kalendarzowym. W ciągu zaledwie trzech dni do ZUS-u wpłynęło 48,2 tys. takich wniosków.
Kwoty otrzymywane od reklamodawców za wyświetlanie reklam w trakcie nieodpłatnego udostępniania użytkownikom gier komputerowych, wytworzonych w ramach działalności badawczo -rozwojowej, nie są objęte 5-proc. stawką podatku – orzekł NSA.
Od 1 listopada 2024 roku mikroprzedsiębiorcy wpisani do CEIDG oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne, w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w danym roku. Jednym z warunków skorzystania z wakacji składkowych jest dysponowanie niewykorzystanym limitem pomocy de minimis.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej przeprowadza kontrole wśród przedsiębiorców. W ciągu ostatnich dwóch lat liczba kontroli płatników składek wzrosła do 54 tys., z czego aż 94 proc. postępowań zakończyło się wykryciem nieprawidłowości w rozliczeniach ZUS - wynika z raportu Grant Thornton.
Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w poprzednich latach była aktualizowana dwukrotnie - od 1 stycznia i od 1 lipca. W 2025 roku płaca minimalna zmieni się tylko raz. Ile wyniesie od 1 stycznia 2025 roku?
W praktyce dosyć często dochodzi do nadpłaty składek emerytalno-rentowych przez pracodawcę. Płatnik po analizie dokumentów rozliczeniowych i płatniczych za dany okres rozliczeniowy stwierdza, że opłacił składki w zawyżonej wysokości. Jakie obowiązki ma wówczas pracodawca?
Przez kolejny rok domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską, czyli tzw. płatnicy techniczni, nie będą musiały stosować mechanizmu pay and refund w podatku u źródła. Projekty dwóch rozporządzeń Ministra Finansów zakładają, że do końca 2025 r. przedłużone zostaną obowiązujące obecnie wyłączenia.