W przypadku niektórych pracowników dopuszczalna jest praca w niedziele i święta. Zgodnie z przepisami ustawy o ograniczeniu handlu, praca w placówkach handlowych w niedziele i święta jest dopuszczalna tylko w 7 niedziel w roku.
Pracownik ma przedawniony urlop wypoczynkowy. Poprosił jednak pracodawcę o udzielenie mu części tego urlopu. Co może zrobić pracodawca w takim przypadku?
Każdy pracodawca, który w 2022 r. tworzył zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, powinien do końca roku dokonać korekty odpisu na ZFŚS, aby uwzględnić faktyczne zatrudnienie w tym roku.
Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają wypłacenie ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy jedynie w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Wypłata tej należności staje się wówczas obowiązkiem pracodawcy.
Podmiot zatrudniający ma obowiązek poinformować do końca lutego 2023 r. wszystkie osoby, które złożyły deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat na PPK, o ponownym autozapisie.
Nasz pracownik dostał wezwanie na ćwiczenia wojskowe, które mają trwać 30 dni. Wiemy, że przysługuje mu na ten czas urlop bezpłatny, ale on sam zgłosił, że chciałby w tym czasie wykorzystać urlop wypoczynkowy. Czy jest to dopuszczalne?
W ciągu 3 lat powstanie system teleinformatyczny, który ułatwi obsługę umów o pracę, zlecenia i umów uaktywniających. Skorzystają na tym mikroprzedsiębiorcy, podmioty zatrudniające do 9 osób, rolnicy oraz niektórzy rodzice.
Sam fakt posiadania tatuażu zasadniczo nie może być przyczyną odmowy zatrudnienia kandydata do pracy
Prowadzę biuro podatkowo-księgowe. W związku z rozwojem działalności poszukuję pracownika na stanowisko księgowa/księgowy. Wśród kandydatów do pracy zgłosiła się osoba wytatuowana (tatuaże są mocno wyeksponowane w widocznym miejscu). Jednocześnie jest to osoba z doświadczeniem w księgowości i dużą wiedzą. Jednak zatrudniony na tym stanowisku pracownik będzie miał bezpośredni kontakt z klientami. Zastanawiam
Informacja o warunkach zatrudnienia z art. 29 § 3 Kodeksu pracy to nie treść umowy o pracę i nie załącznik do umowy o pracę.
Wiele nowych zadań i wyzwań obejmuje program działania Państwowej Inspekcji Pracy w 2023 roku, przedstawiony przez kierownictwo PIP na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy 20 grudnia 2022 roku.
Do najbardziej istotnych zmian, które wejdą w życie od 1 stycznia 2023 r. w zakresie rozliczania przychodów z umów cywilnoprawnych, należy zaliczyć:
Prawo do odliczenia VAT może przysługiwać wyłącznie na podstawie otrzymywanych faktur. Nie uprawniają do odliczania VAT paragony otrzymywane za usługi taksówek.
Pracodawca wyznaczył w regulaminie pracy okresy, w których nie można zaplanować urlopu wypoczynkowego. Przez połowę listopada, cały grudzień, początek stycznia, połowę kwietnia, początek maja i początek czerwca pracownicy nie mogą korzystać z urlopu. Czy postępowanie pracodawcy jest prawidłowe?
Zakaz odliczania VAT od nabytych usług gastronomicznych nie oznacza, że zakupy posiłków w trakcie podróży służbowych nigdy nie uprawniają do odliczania VAT. Wskazać należy, że wyłączenie prawa do odliczenia, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, nie dotyczy usług cateringowych.
Nowa informacja o warunkach zatrudnienia będzie dotyczyła wszystkich nowych umów zawieranych z pracownikami po 1 stycznia 2023 r.
Sejm przyjął nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która zakłada m.in. wzrost wysokości dofinansowań dla pracodawców ze środków PFRON.
W naszym zakładzie pracy pojawiła się konieczność organizowania dyżurów. Mają je nadzorować członkowie kadry zarządzającej. Czy należy się im za to czas wolny?
Pracodawca, który w 2022 r. tworzył zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, powinien dokonać korekty odpisu na zfśs aby uwzględnić faktyczne zatrudnienie w tym roku. Zatrudnienie można obliczyć za pomocą metody uproszczonej, metody średniej chronologicznej lub metody średniej arytmetycznej ze stanów dziennych w miesiącu.
Dowiedz się, czy przy zmianie wymiaru urlopu pracownikowi zawsze trzeba wręczyć mu nową informację o warunkach zatrudnienia.
Uchwała organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, odmawiająca zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, wymaga szczegółowego uzasadnienia wskazującego motywy takiej decyzji, gdyż jej brak stanowi podstawę do unieważnienia takiej uchwały.
Uchwała rady gminy odmawiająca wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym wymaga uzasadnienia, aby umożliwić ocenę zgodności z prawem podjętej decyzji oraz weryfikację czy podstawą rozwiązania stosunku pracy są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu.
Prowizja, która według umowy może być wypłacana pracownikowi także po zakończeniu zatrudnienia, bez określonego terminu, nie jest składnikiem wynagrodzenia, gdyż nie spełnia wymogów określonych w kodeksie pracy
Pracownikowi przysługuje miesięczny okres wypowiedzenia. Pracodawca w stanie upadłości chce go skrócić do 2 tygodni. Czy ma do tego prawo?