Pracownik ma przedawniony urlop wypoczynkowy. Poprosił jednak pracodawcę o udzielenie mu części tego urlopu. Co może zrobić pracodawca w takim przypadku?
Nasz pracownik dostał wezwanie na ćwiczenia wojskowe, które mają trwać 30 dni. Wiemy, że przysługuje mu na ten czas urlop bezpłatny, ale on sam zgłosił, że chciałby w tym czasie wykorzystać urlop wypoczynkowy. Czy jest to dopuszczalne?
Sam fakt posiadania tatuażu zasadniczo nie może być przyczyną odmowy zatrudnienia kandydata do pracy
Prowadzę biuro podatkowo-księgowe. W związku z rozwojem działalności poszukuję pracownika na stanowisko księgowa/księgowy. Wśród kandydatów do pracy zgłosiła się osoba wytatuowana (tatuaże są mocno wyeksponowane w widocznym miejscu). Jednocześnie jest to osoba z doświadczeniem w księgowości i dużą wiedzą. Jednak zatrudniony na tym stanowisku pracownik będzie miał bezpośredni kontakt z klientami. Zastanawiam
Pracodawca wyznaczył w regulaminie pracy okresy, w których nie można zaplanować urlopu wypoczynkowego. Przez połowę listopada, cały grudzień, początek stycznia, połowę kwietnia, początek maja i początek czerwca pracownicy nie mogą korzystać z urlopu. Czy postępowanie pracodawcy jest prawidłowe?
W naszym zakładzie pracy pojawiła się konieczność organizowania dyżurów. Mają je nadzorować członkowie kadry zarządzającej. Czy należy się im za to czas wolny?
Pracownikowi przysługuje miesięczny okres wypowiedzenia. Pracodawca w stanie upadłości chce go skrócić do 2 tygodni. Czy ma do tego prawo?
Pracownik uległ wypadkowi w trakcie pełnienia swoich obowiązków na terenie zakładu pracy. Czy pracodawca ma prawo zobowiązać poszkodowanego pracownika do samodzielnej jazdy prywatnym samochodem do placówki medycznej w celu uzyskania pomocy (przeprowadzenia badania i opatrzenia rany ciętej), jeśli pracownik nie ma badań psychometrycznych uprawniających do prowadzenia pojazdów w celach służbowych?
Kalendarium wydarzeń od 1 listopada do 5 grudnia 2022 r. 2 grudnia 2022 r. zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Wynika z niego, że w 2023 r. zostanie m.in. utrzymana stawka 0% na żywność oraz darowizny na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium
W dziale produkcji zatrudniamy kilkudziesięciu pracowników z Ukrainy. Zakład funkcjonuje 6 dni w tygodniu od poniedziałku do soboty. Harmonogramy pracowników są układane w ramach równoważnego systemu czasu pracy, a praca odbywa się na zmiany. Pracownicy ci zgłosili prośbę o możliwość pracy w święto 26 grudnia 2022 r., w zamian za odebranie tego dnia 7 stycznia 2023 r. Chcą mieć bowiem wolny ten dzień
W 2023 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w zakresie prawa pracy. Do Kodeksu pracy zostaną wprowadzone przepisy o pracy zdalnej oraz kontroli trzeźwości pracowników. Na wdrożenie oczekuje również dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej, która ustanawia duże zmiany w zakresie zawierania
Pracownik był zatrudniony na umowę o pracę na okres próbny. Po jej zakończeniu chcemy go zatrudnić na podstawie terminowej umowy o pracę. Czy można tak zrobić?
Ze środków zfśs finansujemy m.in. paczki świąteczne dla pracowników. Uprawnieni otrzymają takie same paczki. Czy w celu zróżnicowania wartości świadczeń można przyznać dodatkowo, poza paczką, np. bony?
Jeden z naszych pracowników wykorzystuje w pracy multimedialny projektor, który wyświetla obraz na ekranie projekcyjnym. Czy osoba ta powinna być kwalifikowana jako użytkująca monitor ekranowy i czy w związku z tym ma prawo ubiegać się o refundację od pracodawcy okularów korygujących wzrok?
Umowa o pracę z naszym pracownikiem kończy się 31 października 2022 r. Jesteśmy zadowoleni z jego pracy i chcemy przedłużyć zatrudnienie, jednak pracownik w połowie października br. złamał nogę i ma zwolnienie lekarskie na 8 tygodni. Zależy nam, aby nie miał przerwy w zatrudnieniu, dlatego chcielibyśmy podpisać z nim umowę o pracę przed zakończeniem obecnej umowy. Nasz pracownik kadr jest gotowy pojechać
Pracownik przysłał pracodawcy SMS-a z informacją, że rezygnuje z pracy, i od następnego dnia przestał przychodzić do firmy. Jak pracodawca powinien potraktować taki SMS? Czy powoduje on rozwiązanie umowy o pracę?
Nasza spółka zmieniła siedzibę z końcem września 2022 r. Zmiany te zostały ujęte w KRS. Na koniec października br. 2 osoby złożyły nam wypowiedzenia. Ich stosunki pracy zakończą się za 2 tygodnie. Czy w świadectwach pracy tych osób powinniśmy wpisać zmianę adresu spółki pracodawcy? Czy nie ma konieczności rozpisywania adresów pracodawcy i uwzględniania ich zmiany?
29 listopada 2022 r. zmieniły się przepisy regulujące stawki diet i limitów na nocleg w zagranicznych podróżach służbowych. Nowa stawka diety w krajowej podróży służbowej, wynosząca 45 zł, wejdzie w życie od 1 stycznia 2023 r.