Od 1 stycznia 2025 roku fakultatywną formą rozliczania kosztów dla przedsiębiorców będzie metoda kasowa. Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność wyłącznie samodzielnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 1 mln zł. Jednym z warunków będzie także nieprowadzenie ksiąg rachunkowych.
Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą warunków stosowania zwolnienia z opodatkowania dywidend wypłacanych między spółkami z UE i EOG. Interpretacja wyjaśnia warunek "niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów" oraz potwierdza, że brak zapłaty podatku z powodu strat nie wyklucza zastosowania zwolnienia.
Od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie nowe przepisy wprowadzające kasową metodę rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Co to jest kasowy PIT dla przedsiębiorców? Na czym polega metoda kasowa w podatku dochodowym? Kto może z niej skorzystać, a kogo obowiązują wyłączenia? Na co trzeba uważać przy wyborze tej formy rozliczania? Na te pytania odpowie podczas webinaru Monika Brzostowska - specjalistka
Podatnik prowadzący indywidualnie działalność gospodarczą (zarejestrowany jako czynny podatnik VAT) zamierza przekazać prowadzone przedsiębiorstwo do fundacji rodzinnej. Czy z tego tytułu będzie obowiązany zapłacić VAT?
Przygotowane na podstawie projektów opublikowanych od 18 października do 18 listopada 2024 r.
Przygotowane na podstawie informacji z 21 posiedzenia Sejmu RP, które odbyło się w dniach 6, 7 i 8 listopada 2024 r., oraz porządku obrad 22 posiedzenia Sejmu RP planowanego w dniach 19, 20, 21 i 22 listopada 2024 r.
Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych od 18 października do 18 listopada 2024 r.
Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych od 18 października do 18 listopada 2024 r.
Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.
Możliwość korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, pod warunkiem nieprzekroczenia ustawowego limitu przychodów z działalności.
Spółka zamierza wziąć udział w przetargu, którego przedmiotem będzie zamówienie robót budowlanych związanych z modernizacją budynku internatu przy dawnym zespole szkół rolniczych. Modernizacja ma polegać na dostosowaniu pomieszczeń w budynku dawnego internatu na potrzeby placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom w podeszłym wieku. Budynek ten po modernizacji będzie klasyfikowany w grupowaniu
Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym farma wiatrowa, będąca przedmiotem inwestycji Wnioskodawcy, będzie stanowiła długoterminowy projekt z zakresu infrastruktury publicznej, o którym mowa w art. 15c ust. 10 ustawy o CIT i tym samym na podstawie art. 15c ust. 8 ustawy o CIT Wnioskodawca nie powinien uwzględniać kosztów finansowania dłużnego farmy wiatrowej przy wyliczaniu nadwyżki kosztów finansowania
MF zapowiedziało, że rezygnuje z obowiązku integracji kas online z terminalami płatniczymi, który miał wejść w życie od 2025 r. Projekt wprowadzający tą zmianę „utknął” w procesie legislacyjnym. Dlatego czasowo obowiązek ten został przesunięty na 1 kwietnia 2025 r. ustawą o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych.
Podatnik prowadzący wyłącznie działalność opodatkowaną VAT kupił na jej potrzeby quada, który został zarejestrowany jako ciągnik rolniczy. Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 100% VAT z faktury zakupu quada oraz z faktur za paliwo i części do niego?
Zastosowanie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy dla usług organizacji zajęć sportowych.
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką IP Box.
Wyłączenie z kalkulacji mianownika proporcji (prewspółczynnika) liczonej dla urzędu obsługującego Gminę środków przekazanych przez Gminę innym jednostkom samorządu terytorialnego (innym gminom) na pokrycie kosztów wychowania przedszkolnego.