Od 2025 r. polski podatnik może skorzystać ze zwolnienia w innych krajach UE w ramach procedury SME. Jednym z warunków jest limit sprzedaży w całej UE, który w obecnym i poprzednim roku nie może przekroczyć 100 000 euro. Do przeliczenia na euro wartości sprzedaży w złotych lub w innych walutach stosujemy pierwszy kurs euro opublikowany przez EBC w 2025 r. Wyniósł on 4, 2753 zł.
Wyrażone w walutach obcych składniki aktywów (z wyłączeniem udziałów w jednostkach podporządkowanych wycenianych metodą praw własności) i pasywów nie rzadziej niż na dzień bilansowy wycenia się po obowiązującym w tym dniu średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez NBP. W przypadku, gdy dzień bilansowy przypadł na 31 grudnia 2024 r. należy zastosować średnie kursy dla poszczególnych walut ogłoszone
Zostało opublikowane rozporządzenie MF, które określa zakres danych jakie muszą się znaleźć w uprzednim powiadomieniu składanym przez podatników, którzy chcą korzystać ze zwolnienia podmiotowego w ramach procedury SME. Można je złożyć wyłącznie za pomocą konta w e-Urzędzie Skarbowym i służy do tego formularz SME-P.
Od 1 stycznia 2025 roku fakultatywną formą rozliczania kosztów dla przedsiębiorców będzie metoda kasowa. Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność wyłącznie samodzielnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 1 mln zł. Jednym z warunków będzie także nieprowadzenie ksiąg rachunkowych.
Od 1 stycznia 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące procedury marży przy dostawie dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Nowe regulacje oznaczają, że procedura marży będzie mogła być stosowana wyłącznie wtedy, gdy do importu lub dostawy tych towarów nie była zastosowana obniżona stawka VAT. Podatnicy, którzy zamierzają stosować tę procedurę już od 1 stycznia 2025 r. powinni
Odliczenia od dochodu w podatku dochodowym od osób fizycznych to ulgi podatkowe, które pozwalają zmniejszyć podstawę opodatkowania, obniżając tym samym wysokość należnego podatku.
Ustalenie możliwości kontynuowania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nieruchomości w związku z otrzymaniem darowizny.
Sprzedaż udziałów w prawie własności działek jako dostawa podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, niekorzystająca ze zwolnienia od tego podatku i w konsekwencji obowiązek dokonania rejestracji jako podatników VAT czynnych przez Sprzedających.
Możliwości dokonania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na opłacenie usługi medycznej obejmującej podanie wlewów (leku) i monitoring parametrów życiowych córki w trakcie zabiegu i po podaniu wlewów.
Określenie właściwych stawek zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług związanych z prowadzeniem własnej cukierni.
Zastosowanie zwolnienia od podatku dla dostawy lokalu powstałego po podziale mieszkania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.
Opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Skutki podatkowe otrzymania kwoty zwrotu wpłaconego kapitału w wyniku ugody z bankiem.
Opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym przychodów ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz utwardzonego placu, ogrodzenia i kontenerów.
Możliwość skorzystania z preferencyjnego rozliczenia dochodów małżonków.