W aktualnie obowiązującym Kodeksie karnym (art. 221 k.k.) ustawodawca stypizował przestępstwo wcześniej nieznane kodyfikacji karnej – przestępstwo niezawiadomienia o wypadku przy pracy lub chorobie zawodowej lub niesporządzenia wymaganej dokumentacji. Grzywnie do 180 stawek dziennych albo karze ograniczenia wolności podlega ten, kto wbrew obowiązkowi nie zawiadamia w terminie właściwego organu o wypadku
Składka na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców to obowiązkowa opłata na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia, której wysokość jest ustalana na podstawie dochodu lub przychodów przedsiębiorcy, zapewniając dostęp do publicznej opieki zdrowotnej.
Składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców obejmują obowiązkowe opłaty na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, które przedsiębiorcy muszą odprowadzać na rzecz ZUS, zależne od minimalnej podstawy wymiaru składek.
Składka na ubezpieczenie społeczne rolników określa wysokość obowiązkowych opłat emerytalno-rentowych oraz wypadkowych, chorobowych i macierzyńskich, jakie muszą wnosić rolnicy i domownicy w zależności od wielkości gospodarstwa. Wskaźnik ten obejmuje zarówno składki miesięczne, jak i kwartalne, odzwierciedlając różne kategorie ubezpieczonych.
Wskaźnik ograniczenia podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe określa maksymalną kwotę, od której mogą być naliczane składki na to ubezpieczenie, zgodnie z przepisami. Jego celem jest zabezpieczenie przed nadmiernymi obciążeniami składkowymi przy zachowaniu zasad ochrony ubezpieczeniowej.
Składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych są obowiązkowymi opłatami finansującymi świadczenia pracownicze oraz działania na rzecz przeciwdziałania bezrobociu.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża również minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 r.
W 2025 r. zmieniły się zasady ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Nie wlicza się do niej przychodu ze zbycia środków trwałych. MF wyjaśniło w jaki sposób, po zmianach, rozliczać składkę zdrowotną w przypadku zbycia środka trwałego.
Zapraszamy na webinar: "Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r." Ten webinar to obowiązkowa dawka wiedzy dla każdego przedsiębiorcy oraz osób odpowiedzialnych za rozliczenia w firmach.
Blisko 837 tys. wnioskujących o wakacje składkowe ma już przyznaną ulgę. W przygotowaniu są kolejne decyzje – poinformował rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka. Informacje o przyznanych ulgach widnieją na profilach płatnika w PUE ZUS.
Przedsiębiorcy, którzy od 1 listopada 2024 roku złożyli wnioski o wakacje składkowe, otrzymują na swoje profile na PUE/eZUS korespondencję w sprawie złożonego wniosku. Dotychczas większość z nich otrzymała informację o wszczęciu postępowania administracyjnego. 18 grudnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekaże pierwsze informacje o przyznaniu ulgi za grudzień 2024 roku.
Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje osobie pobierającej emeryturę, chyba że zawiesi prawo do jej pobierania; przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych nie umożliwiają wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego jedynie w wysokości przekraczającej kwotę pobieranego świadczenia emerytalnego.
10 grudnia 2024 r. SN podjął uchwałę (III UZP 3/34), w której stwierdził, że odmowa rozłożenia składek ZUS na raty powinna mieć formę decyzji. Decyzja ta podlega zaskarżeniu do sądu.
Płatnicy składek którzy złożyli wnioski o wakacje składkowe mogą się spodziewać odpowiedzi z ZUS. Korespondencja wysyłana jest wyłącznie w formie elektronicznej.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) informuje, że emerytury i renty za styczeń zostaną wypłacone do końca grudnia. Osoby, które powinny otrzymać świadczenie 25 grudnia, otrzymają je wcześniej, a gdy termin płatności przypada na 1 stycznia, otrzymają w grudniu dwa świadczenia.