Ustawa o rachunkowości wskazuje, że niektóre aktywa i pasywa mogą, a według rozporządzenia o instrumentach finansowych powinny być wycenione nie rzadziej niż na dzień bilansowy według skorygowanej ceny nabycia. W niniejszym artykule wskazujemy, czym jest skorygowana cena nabycia i jak ją ustalać.
Początek roku dla części podatników VAT oznacza konieczność dokonania rocznej korekty VAT. Obowiązek dokonania korekty rocznej ciąży na podatnikach, którzy odliczali w ubiegłym roku VAT proporcjonalnie. Są oni obowiązani obliczyć faktyczną proporcję dla roku poprzedniego i na tej podstawie skorygować wstępnie dokonane odliczenia.
Kara umowna z tytułu nieterminowej dostawy rzeczy lub nieterminowego wykonania usługi może stanowić koszt uzyskania przychodu – wyrok NSA z 7 lutego 2024 r., sygn. akt II FSK 646/21.
Niewykazanie zbycia pojazdu czy też jego niewyrejestrowanie, niezależnie od okoliczności niedopełnienia tego obowiązku, pociągają za sobą utrzymanie statusu podatnika podatku od środka transportowego, którym podatnik już w ogóle nie dysponuje – wyrok NSA z 11 lipca 2024 r., sygn. akt III FSK 1156/23.
Cesja wierzytelności, której nie towarzyszą dodatkowe świadczenia na rzecz zbywcy (cedenta), korzysta ze zwolnienia z VAT (wyrok NSA z 25 października 2024 r., sygn. akt I FSK 337/21).
Jeżeli podatnik korzysta z usług zleceniobiorcy (w tym przypadku kancelarii podatkowej) i w tym zakresie powierza mu korespondencję od organów podatkowych, to ponosi procesowe konsekwencje zaniedbań po stronie tego zleceniobiorcy. W konsekwencji nie zostanie mu przywrócony termin do złożenia odwołania, gdy do uchybienia doszło z powodu błędu kancelarii prawnopodatkowej, której powierzył prowadzenie