Porady i artykuły

Artykuł
16.12.2020 Podatki

W grudniu 2020 r. została uchwalona tzw. tarcza antykryzysowa 6.0. Jest to kolejna odsłona tarczy antykryzysowej wprowadzającej szczególne rozwiązania prawne łagodzące skutki ekonomiczne epidemii COVID-19. Tarcza antykryzysowa jest skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców z wybranych branż. W ramach tarczy 6.0 mogą oni skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, zwolnień ze składek ZUS, świadczeń

Artykuł
13.11.2020 Podatki

Do końca 2020 r. podatnicy świadczący usługi gastronomiczne, hotelarskie i sprzedawcy węgla powinni wymienić „stare” kasy na kasy online. Mimo trwającej pandemii COVID-19, której skutki dotknęły właśnie branże hotelarską i gastronomiczną, Minister Finansów nie zdecydował się jak dotąd na przesunięcie terminu wymiany kas dla tych branż.

Artykuł

Przełom roku to okres wzmożonej pracy dla pracodawców i ich służb kadrowo-płacowych. Skorygowanie rocznego odpisu na zfśs, sporządzenie planu urlopów wypoczynkowych, przygotowanie i wysyłka deklaracji PIT-4R i informacji podatkowych PIT-11 czy złożenie w ZUS informacji ZUS IWA - to tylko część zadań, jakim pracodawcy muszą sprostać w najbliższym czasie.

Artykuł
12.11.2020 Podatki

Święta Bożego Narodzenia to okres zwyczajowego obdarowywania prezentami m.in. kontrahentów. Przedsiębiorcy organizują też zazwyczaj spotkania świąteczne z kontrahentami, choć zapewne w tym roku z powodu epidemii COVID-19 nie będą one liczne. Mimo stanu epidemii, zasady rozliczania tych świadczeń nie ulegają zmianie. Przypominamy je w zestawieniu tabelarycznym.

Artykuł
12.11.2020 Podatki

Pracodawcy zwyczajowo obdarowują pracowników prezentami świątecznymi i organizują spotkania wigilijne. Ten zwyczaj może być w tym roku mocno ograniczony ze względu na trwającą epidemię COVID-19, ale z pewnością nie całkowicie. Przypominamy, jakie obowiązują zasady rozliczania podatkowego oraz składkowego tych świadczeń. Przedstawiamy je w dwóch praktycznych tabelach podzielonych ze względu na źródło

Artykuł
10.11.2020 Podatki

W związku z trwającą epidemią COVID-19 ma zostać przedłużone zwolnienie z opłacania podatku od przychodów z budynków. Zwolnione z tego podatku będą przychody, które podatnicy osiągną w okresie od 1 stycznia 2021 r. do końca miesiąca, w którym stan epidemii zostanie odwołany.

Porada
10.11.2020 Podatki

Podatnik ma zamiar otworzyć sklep w ramach sieci franczyzowej znanej firmy. Musi zapłacić sporą opłatę wstępną. Jak ją potraktować podatkowo?

Porada
10.11.2020 Podatki

Spółka chce ustanowić prokurenta. Nie będziemy z nim podpisywali żadnej umowy. Zostanie powołany aktem wewnęrznym. Czy wypłacone mu wynagrodzenie powinniśmy potraktować jako przychody z umowy zlecenia i pobierać z tego tytułu zaliczki?

Porada
10.11.2020 Podatki

Wystawiłem paragon dla klienta jako osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Paragon nie zawierał jego NIP. Po tygodniu klient zmienił zdanie i zażądał wystawienia faktury do paragonu na prowadzoną przez niego działalność z jego NIP. Klient uważa, że jego NIP mogę teraz dopisać ręcznie na paragonie? Czy klient ma rację?

Artykuł
03.11.2020 Podatki

Odszkodowania, kary umowne i inne wydatki wynikające z odstąpienia lub przedterminowego rozwiązania umowy przez podatnika wykazują związek z przychodami, gdy podatnik ma na uwadze możliwość osiągnięcia przychodu. Nie ma przy tym znaczenia, że możliwość ta istnieje jedynie potencjalnie, czy to z określonej innej transakcji czy też na skutek redukcji kosztów ogólnych dotyczących całej działalności, wyrok

Artykuł
03.11.2020 Podatki

Polskie przepisy, które uzależniają obniżenie podstawy opodatkowania podatkiem VAT z tytułu nieotrzymania należności od warunku, by w dniu dostawy towaru lub świadczenia usług, a także w dniu poprzedzającym dzień złożenia deklaracji podatkowej mającej na celu skorzystanie z tego obniżenia, dłużnik był zarejestrowany jako podatnik VAT i nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji

Artykuł
02.11.2020 Podatki

1 stycznia 2021 r. wejdą w życie zmiany w regulacjach updop dotyczące tzw. struktur hybrydowych. Dla podatników CIT zmiany oznaczają m.in. to, że nie zaliczą do kosztów podatkowych w Polsce wydatków, które podlegają podwójnemu odliczeniu w różnych krajach. W opracowaniu przedstawiamy, jak wprowadzone regulacje będą wpływać na rozliczenia podatkowe objętych nimi podatników CIT.

Artykuł
30.10.2020 Podatki Ubezpieczenia

Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują w prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomości, są zobowiązani do opłacania podatku od nieruchomości. Rozliczanie tego podatku sprawia w praktyce wiele problemów. Przedstawiamy zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości, jego ewidencję w księgach rachunkowych oraz odpowiedzi na pytania, jakie w tym zakresie wpłynęły do naszej redakcji.

Poprzednia Następna