Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów muszą dokonać pewnych czynności w celu prawidłowego obliczenia dochodu. Czynności te opisujemy poniżej.
Obowiązek podatkowy z tytułu usługi druku książek powstaje w chwili otrzymania całości lub części zapłaty. Czy oznacza to, że drukarnia nie może wystawić wcześniej faktury niż 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego? Czy po otrzymaniu części zapłaty można wystawić fakturę na całość usługi, czy tylko na otrzymaną kwotę?
W 2004 r. spółka z o.o. dokonała odpisu aktualizacyjnego na należność wątpliwą. Odpis ten w 2004 r. nie stanowił kosztu uzyskania przychodu. W styczniu 2005 r. spółka otrzymała postanowienie sądu o nadaniu klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu. W marcu 2005 r. spółka skierowała do komornika wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Czy w tej sytuacji spółka może zwiększyć koszty uzyskania
Spółka zamierza przekazać pracownikom bony towarowe jako świąteczny upominek. Jakie konsekwencje wywoła to w zakresie kosztów uzyskania spółki oraz dla spółki jako płatnika? Jak mamy rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych?
Czy polski przedsiębiorca wykonujący usługi budowlane (i czasami rolne) wyłącznie w Niemczech (kraj UE) na rzecz zarejestrowanych podatników VAT musi zarejestrować się w Polsce po przekroczeniu limitu 10 000 euro? Czy, jeśli zechce tego rodzaju usługi wykonywać w Polsce, do obrotu 10 000 euro należy doliczyć wartość wykonanych usług w Niemczech (innym niż Polska kraju UE)?
Po spełnieniu określonych w ustawie warunków płatnik może, zamiast podatnika, sporządzić roczne obliczenie podatku i złożyć je do urzędu. Podatnik musi jednak w tym celu złożyć płatnikowi oświadczenie PIT-12. Przedstawiamy przykład obrazujący warunki takiego rozliczenia oraz wzór oświadczenia.
Pracodawca dysponując środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych musi kierować się tzw. kryterium socjalnym, czyli zawsze brać pod uwagę sytuację życiową, materialną i rodzinną osoby uprawnionej. Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych ma bowiem służyć wspieraniu pracowników (i innych uprawnionych osób) znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej.
Spółka niemiecka posiada 100% udziału w kapitale spółki X w Polsce. Pomiędzy tymi spółkami miały miejsce wzajemne transakcje. W 2002 r. powstały zobowiązania spółki X wobec spółki niemieckiej. Przedmiotem zobowiązań były usługi o charakterze niematerialnym. Do dnia dzisiejszego (tj. 17 października 2005 r.) zobowiązania nadal istnieją. Czy na koniec roku zobowiązania te należy ująć w księgach spółki
Jesteśmy spółką akcyjną organizującą w Polsce egzaminy. Za każdego uczestnika egzaminu odprowadzamy stałą opłatę do firmy w Wielkiej Brytanii. Mamy z tym kilka problemów: - Czy jest to import usług? (egzaminy są przeprowadzane w Polsce przez Polaka, a strona angielska odpowiada za ujęcie osób, które zaliczyły egzamin, na odpowiednich listach i wystawienie dyplomu) - Czy jest to raczej wykorzystywanie
Deweloper sprzedaje lokale mieszkaniowe w budynkach, a wraz z nimi miejsca parkingowe znajdujące się w piwnicy budynku mieszkalnego. Jaką stawką VAT należy opodatkować sprzedaż udziału związanego z takim miejscem parkingowym?
Czy zakup kalendarzy w 2005 r. na rok przyszły można ująć dopiero w kosztach roku 2006, czy też w dacie zakupu (2005 r.)?
Firma będąca producentem wyrobów chemii gospodarczej ponosi koszty usług umieszczania zdjęć produktów i ich cen sprzedaży w gazetkach reklamowych sieci handlowych lub hurtowniach. Jak traktować te koszty? Czy jako reklamę publiczną, czy może limitowaną 0,25% przychodu?
Spółka cywilna stosuje system „praca w domu”. Pracownicy dwa dni w tygodniu pracują w domu za pomocą Internetu (łącze szerokopasmowe). Pracodawca zwraca pracownikom część poniesionych przez nich opłat abonamentowych na rzecz dostawcy Internetu. Czy przekazanie miesięcznie z tego tytułu każdemu pracownikowi kilkudziesięciu złotych podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu, czy też korzysta ze zwolnienia
Jak osoba prowadząca działalność gospodarczą i rozliczająca się na podstawie księgi przychodów i rozchodów powinna udokumentować zakup obcej waluty (euro), w której dokonywane jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?
Czy wydatki na mandaty za przekroczenie prędkości zwracane pracownikowi są kosztem uzyskania przychodu?
Podatnik, który od 2004 r. wykonywał usługi lekarskie, w 2005 r. zakupił sprzęt USG. Sprzęt ten będzie przedmiotem najmu, od którego powstanie obowiązek zapłaty VAT należnego. Jednocześnie na tym sprzęcie wykonywane będą czynności zwolnione z VAT (usługi lekarskie). Czy można odliczyć VAT od zakupionego środka trwałego i ewentualnie w jaki sposób ustalić proporcję?
Nasza firma będąca spółką z o.o. zamierza zaciągnąć pożyczkę od właściciela, czyli firmy zagranicznej posiadającej 100% udziałów. Czy w takim przypadku należy zapłacić pcc i złożyć deklarację PCC-1?
Prowadzę handel artykułami budowlanymi. Kupuję beton od producenta do dalszej odsprzedaży. Na fakturze zakupu mam wyszczególnione pozycje za transport standardowy, pompowanie standardowe, beton - każda pozycja jest wyceniona osobno, ale za tę samą ilość towaru. Jak mam rozliczyć taką fakturę: czy w całości księgować w towary handlowe, czy transport w koszty uboczne zakupu, a pompowanie i beton w towary
Skoro decyzja o nadaniu NIP wygasła z mocy prawa, to prawidłowo organy podatkowe orzekły o umorzeniu postępowania. Orzeczenie takie jest zgodne z prawem - wyrok WSA w Białymstoku (sygn. akt I SA/Bk 156/05).
Czy zakup towarów od osób fizycznych powoduje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych
Kupujemy od osoby fizycznej różne towary i następnie sprzedajemy je do UE. Czy z tymi transakcjami wiąże się obowiązek zapłaty pcc? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
We wrześniu wystawiłem kontrahentowi fakturę za usługę marketingową dotyczącą promocji danego towaru, która nastąpiła w lipcu. W którym miesiącu powstanie obowiązek podatkowy? Co w sytuacji, gdy w październiku była wystawiona faktura na premię pieniężną za wykonany plan sprzedaży (III kwartał)?
Do miejsc postojowych sprzedawanych łącznie z mieszkaniem należało zastosować 0% stawkę VAT - wyrok WSA w Warszawie (sygn. akt IIISA/Wa2516/05). Wyrok odnosi się do stanu prawnego obowiązującego przed 2002 r.
Opóźniłem się ze złożeniem odwołania aż o dwa miesiące. Powodem była choroba. Złożyłem wniosek o przywrócenie terminu. Urząd skarbowy twierdzi, że tak długi okres wyklucza złożenie odwołania, gdyż nawet jako osoba chora powinienem był upoważnić kogoś ze znajomych albo rodziny do załatwienia moich rozliczeń z fiskusem.
Spółce z o.o. rada gminy przekazała uchwałą dopłatę do taryfowych grup odbiorców usług z tytułu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków (art. 24 ust. 6 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz art. 7 ust. 1 pkt 3, art. 18 ust. 2 pkt 15 o samorządzie gminnym). W uchwale zaznaczono, że dopłata zawiera podatek VAT. Dopłata jest przeznaczona na pokrycie części należności za