Porady i artykuły

Artykuł
13.12.2004 Podatki

Od 2004 r. pojawiła się nowa forma opodatkowania dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Mowa tu o podatku liniowym według stawki 19%. W związku z kończącym się rokiem należy ponownie podjąć decyzję albo o kontynuacji opodatkowania w tej formie, albo o rezygnacji z tej metody. Warto zatem przypomnieć, do kiedy należy zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w przypadku wyboru podatku liniowego

Artykuł
13.12.2004 Podatki

Jeżeli pełnomocnik do doręczeń poinformował organ podatkowy o odwołaniu pełnomocnictwa, a podatnik nie ustanowił nowego pełnomocnika, organ podatkowy mógł zastosować fikcję doręczenia decyzji, mimo że podatnik faktycznie jej nie otrzymał - wyrok NSA (sygn. akt FSK 614/04).

Artykuł
13.12.2004 Podatki

Od 1 stycznia 1995 r. podatnicy mieli prawo do odliczania darowizn kościelnych tylko w granicach limitu przewidzianego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma bezlimitowego odliczania darowizn kościelnych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt FSK 1107/04).

Porada
13.12.2004 Podatki

Prawidłowe doręczenie pisma ma bardzo istotne znaczenie na gruncie postępowania podatkowego. Umożliwia bowiem podjęcie dalszych czynności przez uprawniony organ (tzw. nadanie biegu sprawie). Nieprawidłowe doręczenie, a co za tym idzie - nieskuteczne, otwiera zaś drogę uprawnionym podmiotom do hamowania dalszych czynności w postępowaniu lub też odwołania od już zapadłych decyzji.

Porada
13.12.2004 Podatki

W mojej sprawie toczy się postępowanie podatkowe dotyczące wymiaru zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług. W jakim terminie organ podatkowy jest obowiązany zakończyć postępowanie?

Porada
13.12.2004 Podatki

Jesteśmy jednostką budżetową. Czy powinniśmy uiścić opłatę skarbową z tytułu zatwierdzenia projektu budowlanego? Jednostka nie prowadzi działalności gospodarczej.

Porada
13.12.2004 Podatki

Nasza firma udziela czasem innym firmom pożyczek na prowadzenie działalności gospodarczej. Nie należy to do zakresu naszej działalności. Czy można wybrać zapłatę pcc zamiast ewentualnego wykazywania tej usługi w deklaracji VAT-7 jako zwolnionej?

Porada

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej zakupiła nieruchomość, która była użytkowana przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Czy w tym przypadku obowiązuje stawka dla nieruchomości, która służy działalności, czy też inna? Zakup stanowi inwestycję i nabywca nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Urząd gminy stoi na stanowisku, że w tym przypadku obowiązuje stawka dla budynków

Artykuł
13.12.2004 Podatki

Z początkiem 2004 r. została zlikwidowana ulga uczniowska. Ponieważ z ulgi tej nadal mogą korzystać podatnicy, którzy przed 1 stycznia 2004 r. podpisali z uczniami lub szkołami stosowne umowy i rozpoczęli praktyczną naukę zawodu lub szkolenie w celu przygotowania zawodowego, Ministerstwo Finansów wyjaśniło zasady korzystania z tej ulgi, wskazując, że data wystawienia dyplomu potwierdzającego kwalifikacje

Porada
13.12.2004 Podatki

Artykuł 91 ustawy o VAT nakazuje dokonywać korekt kwot podatku odliczonego. Czy podatek VAT może stać się przychodem z działalności gospodarczej w części nieuwzględnionej w wartości początkowej środka trwałego?

Artykuł

Nieodpłatne oddanie nieruchomości w używanie innej osobie, pomimo braku ekwiwalentu za to świadczenie, powoduje powstanie po stronie oddającego przychodu podlegającego zasadniczo opodatkowaniu. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy świadczenie takie jest realizowane m.in. na rzecz członków najbliższej rodziny.

Porada
13.12.2004 Podatki

Użytkujemy zamek oddany nam w trwały zarząd. Z tego tytułu uiszczamy opłatę roczną, której termin jest z góry ustalony na koniec I kwartału. Na nasz wniosek opłata jest przesuwana o kilka miesięcy. My płacimy w ratach w różnych wysokościach, pilnując tylko, żeby nie przekroczyć terminu. W jaki sposób zaliczyć to w koszty podatkowe? Czy w momencie uiszczenia kolejnej raty, czy poprzez rozliczenia międzyokresowe

Porada
13.12.2004 Podatki

Czy należy odprowadzić 20% podatek dochodowy od usług doradczych wykonanych przez firmę z Algierii na rzecz polskiej firmy na terenie Algierii?

Porada

Zakupiliśmy nowy silnik do użytkowanego środka trwałego. Silnik ma lepsze parametry i ulepszy nasz środek trwały. Czy mamy zmniejszyć wartość środka trwałego o wartość likwidowanego, zepsutego silnika? W jaki sposób mamy dokonać jego wyceny, gdy jego wartość nie była wyspecyfikowana przy zakupie środka trwałego i nie wiemy, jaka część amortyzacji na niego przypada?

Porada
13.12.2004 Podatki

Jesteśmy fundacją prowadzącą działalność gospodarczą. Działalność tę prowadzimy na podstawie ustawy z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach i ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz statutu fundacji (w którym jest zapisane, że fundacja może prowadzić działalność w zakresie udzielania pożyczek). Proszę o wyjaśnienie, czy według art. 16 ust. 1 pkt 26a naliczoną

Porada
13.12.2004 Podatki

Prowadzimy działalność usługową i ponieśliśmy wydatki związane z wykonaniem zabezpieczenia przeciwwodnego (izolacji i drenażu ścian budynku). Czy w tym przypadku możemy mówić o ulepszeniu środka trwałego i zwiększeniu wartości budynku, czy jest to jego remont?

Porada
13.12.2004 Podatki

Od 2000 r. amortyzujemy znak towarowy. Czy istnieje możliwość, tak jak w środkach trwałych na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy CIT, obniżenia stawki amortyzacyjnej dla wartości niematerialnych i prawnych od pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego?

Porada
13.12.2004 Podatki

Spółka zleciła wykonanie na zamówienie oprogramowania do obsługi systemu finansowo-księgowego i systemu sprzedaży. Umowa na wytworzenie oprogramowania obejmuje koszty przygotowania projektu założeń merytorycznych, jak również koszty wykonywania poszczególnych etapów (wytworzenie oprogramowania, testowanie, koszty instalacji i wdrożenia). Faktury za realizację są wystawiane za poszczególne etapy. Moje

Porada
13.12.2004 Podatki

W naszej firmie prezes zarządu pełni jednocześnie funkcję dyrektora generalnego. Jako dyrektor jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a do zakresu jego obowiązków należy przewodniczenie zarządowi. Za udział w posiedzeniach zarządu wypłacamy wynagrodzenie w wysokości określonej uchwałą zgromadzenia wspólników. Czy powinniśmy odprowadzić od niego składki?

Porada
13.12.2004 Podatki

Kiedy zapłata za sprzedane akcje niegiełdowe stanowi przychód do opodatkowania? Płatność za te akcje będzie w ratach i ostatnia zapłata nastąpi w styczniu 2005 r. Prawo własności będzie przeniesione po zapłacie całej kwoty.

Porada
13.12.2004 Podatki

Koło łowieckie nieprowadzące działalności gospodarczej, a realizujące tylko działalność statutową, otrzymało dopłatę z Unii Europejskiej (dopłata do hektara powierzchni) do swoich upraw polowych, prowadzonych w celu zabezpieczenia karmy dla zwierząt leśnych - ich zimowego dokarmiania. Czy otrzymane pieniądze stanowią przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz czy dopłata jest

Porada
13.12.2004 Podatki

Czy firma może pokrywać pracownikom koszty dojazdu na okresowe badania lekarskie? Czy koszty te można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Porada

Ustawa o rachunkowości wskazuje, że gdy przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wyniosły co najmniej 800 000 euro, to firma jest zobowiązana prowadzić księgi rachunkowe. Czy w ustaleniu tych przychodów należy uwzględnić przychody ze sprzedaży majątku trwałego?

Porada
13.12.2004 Podatki Ubezpieczenia

Opłaciliśmy pracownikom z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uczestnictwo w jednodniowym wyjeździe krajowym. Opłata za jednego pracownika wyniosła 30 zł. Czy kwota 30 zł stanowi przychód pracownika, od której należy zapłacić podatek dochodowy i składki? Czy należy to doliczyć do świadczeń rzeczowych, które podlegają opodatkowaniu powyżej 380 zł?

Poprzednia Następna