Decyzja ZUS nr 940/2017 z dnia 4 sierpnia 2017 r., sygn. WPI/200000/43/940/2017
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - koszty ubezpieczenia zdrowotnego nie stanowiące przychodu pracowników z tytułu stosunku pracy
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust, 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1S29 ze zm.] w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 963 ze zm) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko wyrażone we wniosku 2tożonym w dniu 26 lipca 2017 r. przez przedsiębiorcę: ..................... w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne kosztów ubezpieczenia zdrowotnego pracowników obejmującego świadczenia medyczne z zakresu medycyny pracy oraz profilaktycznej opieki zdrowotnej niezbędnej z uwagi na warunki pracy w sytuacji, gdy nie stanowią przychodu pracowników z tytułu stosunku pracy.
Uzasadnienie
W dniu 26 lipca 2017 r. da Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy..............o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art, 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Wnioskodawca wskazał, że ..................... (dalej: Spółka} zajmuje się rozwojem oprogramowania kluczowych produktów Spółka zatrudnia pracowników i jest pracodawcą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. 2016, po dalej: KP).
Pracownicy Spółki pracują w pozycji siedzącej przy stanowiskach komputerowych w pomieszczeniach wyposażonych w klimatyzację. Wykonywanie obowiązków w takich warunkach może potencjalnie skutkować dolegliwościami np. ze strony układu mięśniowo-szkieletowego, stawów czy dla wzroku.
Spółka zawarła umowę grupowego ubezpieczenia zdrowotnego z wyspecjalizowaną jednostką-firmą i celu zapewnienia pracownikom opieki medycznej. Przedmiotowa umowa ubezpieczenia zdrowotnego polega na tym, że pracownicy Spółki objęci nią mogą korzystać z określonych w umowie świadczeń medycznych. Świadczenia medyczne można podzielić na poszczególne programy opieki medycznej (Programy) obejmujące następujące grupy świadczeń: 1. Świadczenia z tytułu medycyny pracy - zgodnie żart, 229 § 1 i 2 Kodeksu pracy oraz art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. a i b Ustawy z dnia 27 czerwca 1997 o służbie medycyny pracy (Dz.U. 2014, poz. 1184; dalej: Ustawa SMP), obejmujące m.in. badania wstępne, okresowe i kontrolne; 1. Świadczenia z tytułu profilaktycznej opieki zdrowotnej - zgadnie z art.6 Ustawy SMP, związanej z pracą i warunkami jej wykonywania, w szczególności obejmujące:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty