Decyzja ZUS nr 315 z dnia 23 sierpnia 2017 r., sygn. DI/100000/43/872/2017
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne - noclegi
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 1829 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2016 r., poz. 963 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku przedsiębiorcy........................ z siedzibą w ........................ z dnia 4 lipca 2017 r., doręczonego dnia 7 lipca 2017 r. w przedmiocie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, chorobowe, wypadkowe wartości noclegów finansowanych pracownikom oddelegowanym do pracy za granicę przez pracodawcę.
Uzasadnienie
W dniu 7 lipca 2017 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy .................. z siedzibą w ........................... o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 1 sierpnia 2017 r., doręczonym w dniu 7 sierpnia 2017 r.
Wnioskodawca w treści złożonego wniosku wskazał, że prowadzi działalność w zakresie wykonywania instalacji elektrycznych zakwalifikowanych w Polskiej Klasyfikacji Działalności pod numerem 43.21.Z oraz wykonywania usług montażu instalacji elektrycznych do elementów turbin wiatrowych, które zakwalifikowane są zgodnie z PKD 24.20.Z. (Produkcja rur, przewodów, kształtowników zamkniętych i łączników, ze stali). Wykonywane usługi polegają przede wszystkim na wstępnym montażu elementów turbin wiatrowych w warsztacie spółki powiązanej poza miejscem zamieszkania pracowników oraz poza siedzibą spółki. Następnie zmontowane elementy są pakowane i wysyłane do dalszego montażu na budowach turbin wiatrowych.
W związku ze świadczeniem usług poza terytorium kraju Spółka oddelegowuje swoich pracowników do pracy na terytorium Niemiec. Pracownicy zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1666) Kodeks pracy - dalej KP, otrzymują wynagrodzenie na polski rachunek bankowy w walucie. W umowach o pracę pracowników Spółki miejscem wykonywania pracy jest siedziba Spółki, ale na podstawie porozumień zmieniających uzgodniono z pracownikami, że tymczasowo praca będzie mogła być wykonywana na terytorium Niemiec i Belgii. Oddelegowanie pracowników nie ma charakteru podróży służbowej w rozumieniu art. 77 KP i nie skutkuje ono wypłatami diet.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty