23.12.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.12.2020, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.438.2020.2.PM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.438.2020.2.PM

Wnioskodawca regulując zobowiązanie wobec Podwykonawcy będzie zobowiązany do dokonania wpłaty podatku VAT wynikającego z faktury dokumentującej usługi z załącznika nr 15 i mającej wartość przekraczającą kwotę 15 000 zł na rachunek VAT Podwykonawcy w kwocie pomniejszonej w proporcji o VAT od kwoty zatrzymanej kaucji. Z kolei w sytuacji transakcji, której wartość wskazana na fakturze jest równa kwocie 15 000 zł, Wnioskodawca może dobrowolnie dokonać płatności tej transakcji z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2020 r. (data wpływu 8 września 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 września 2020 r. (data wpływu 20 listopada 2020 r.) oraz pismem z dnia 1 grudnia 2020 r. (data wpływu 3 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wpłaty podatku VAT wynikającego z faktury na rachunek VAT Podwykonawcy w kwocie pomniejszonej w proporcji o VAT od kwoty zatrzymanej kaucji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 września 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wpłaty podatku VAT wynikającego z faktury na rachunek VAT Podwykonawcy w kwocie pomniejszonej w proporcji o VAT od kwoty zatrzymanej kaucji.

Wniosek został uzupełniony w dniu 20 listopada 2020 r. oraz w dniu 3 grudnia 2020 r. odpowiednio o doprecyzowanie opisu sprawy, przeformułowanie pytania oraz dokument pełnomocnictwa, jak również wskazanie sposobu przesłania rozstrzygnięcia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka komandytowa (dalej: Spółka) w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zawiera jako Generalny Wykonawca kontrakty na wykonanie prac budowlanych oraz umowy o wykonanie usług budowlanych, które mieszczą się w zał. nr 15, poz. 98 ustawy o VAT, oraz PKWiU 41.00.30.0, objętych obowiązkiem zastosowania mechanizmu podzielonej płatności. Spółka jako Generalny Wykonawca podzleca te usługi podwykonawcom. Wnioskodawca jak i Podwykonawca są czynnymi, zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług. W zawieranych umowach z podwykonawcami umieszczone zostały postanowienia dotyczące gwarancji zabezpieczających oraz zatrzymywania kaucji. Na podstawie przepisów wspomnianych umów 5% lub 10% wynagrodzenia jest potrącane z każdej wystawionej przez Podwykonawcę faktury na okres trwania umowy jako zabezpieczenie na czas realizacji umowy oraz zabezpieczenie z tytułu usuwania wad i usterek w okresie rękojmi i gwarancji. Zgodnie z postanowieniami zawartymi w umowie, kaucja jest obliczona od wartości brutto lub netto kwoty należnej za wykonanie usługi. Kaucja zabezpieczająca należyte wykonanie umowy, jak i usuwanie wad i usterek w okresie rękojmi i gwarancji nie jest wynagrodzeniem za kontrakt.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne