13.10.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.10.2020, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.602.2020.2.MAP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.602.2020.2.MAP

możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2020 r. (data wpływu 14 lipca 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 sierpnia 2020 r. (data wpływu 1 września 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 18 sierpnia 2020 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.602.2020.1.MAP, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h powołanej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano za pośrednictwem platformy ePUAP w dniu 18 sierpnia 2020 r. (data doręczenia 19 sierpnia 2020 r., identyfikator poświadczenia doręczenia ePUAP-). W dniu 1 września 2020 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku, nadane w dniu 26 sierpnia 2020 r.

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca od dnia 2 kwietnia 2018 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność badawczo-rozwojowa (dalej: B+R) związana z wytwarzaniem oprogramowania (aplikacji mobilnych). Rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, dodatkowo od dnia 23 kwietnia 2018 r. prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję w sposób zapewniający wyodrębnienie poszczególnych autorskich praw do tworzonych przez Niego aplikacji mobilnych, oraz ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów oraz dochodów przypadających na każde z praw autorskich. Wnioskodawca na podstawie zawartej umowy o współpracę ze Spółką mającą siedzibę w Polsce (dalej: Spółka) świadczy usługi programistyczne na rzecz różnych klientów mających siedzibę w Europie i Stanach Zjednoczonych. W ramach umowy przenosi na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, za co otrzymuje wynagrodzenie. Wnioskodawca nie ponosi jednak osobistej odpowiedzialności wobec klientów Spółki za rezultat wykonywanych przez siebie czynności, a Jego ryzyko gospodarcze związane z wykonywaną działalnością sprowadza się jedynie do odpowiedzialności za poprawność tworzonego oprogramowania w stosunku do Spółki na zlecenie której świadczy usługi programistyczne. Działalność Wnioskodawcy polega na tworzeniu, rozwijaniu i utrzymywaniu oprogramowania komputerowego (aplikacji mobilnych), Jego prace nie są jednak wykonywane w miejscu i czasie wskazanym przez Spółkę, jak również nie wykonuje ich pod kierownictwem Spółki. Nie nabywa On również wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani praw autorskich innych podmiotów. Wnioskodawca jest członkiem zespołu programistów, w ramach którego czasem wykorzystuje lub ulepsza kod napisany przez kolegów z zespołu. Tworzy i rozwija autorskie oprogramowanie stanowiące utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowanie w postaci aplikacji mobilnych, którego tworzeniem i ulepszaniem zajmuje się Wnioskodawca, ma za zadanie stworzyć nową funkcjonalność produktów lub udoskonalić dotychczas znane na rynku produkty. W ramach zawartej umowy o współpracy Wnioskodawca świadczy usługi informatyczne w zakresie budowania, rozwoju i utrzymania aplikacji mobilnych oraz serwisów internetowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne