Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.60.2021.12.MJ
Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie:
1)ponownie rozpatruję sprawę Pana wniosku z 19 stycznia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 kwietnia 2024 r., sygn. akt II FSK 81/22 i
2)stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 stycznia 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania preferencyjnego opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 marca 2021 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przeszłego
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie tworzenia oprogramowania komputerowego. W całym roku 2019, 2020 oraz obecnie, na podstawie pisemnie zawartych umów, wykonuje usługi polegające na programowaniu, w odpowiedzi na specyficzne wymagania (cele) swojego kontrahenta (dalej jako: „Kontrahent”). W trakcie tego procesu Wnioskodawca posiada pełną swobodę w zakresie doboru narzędzi, metod oraz strategii implementacyjnych, pozostawać jedynie musi w granicach określonych przez Kontrahenta ram czasowych oraz kosztowych. Zlecone przez Kontrahenta prace polegają niemal wyłącznie na opracowaniu, zakodowaniu, przetestowaniu, zaimplementowaniu określonych rozwiązań informatycznych. W ramach tych prac Wnioskodawca tworzy kod wprowadzający do systemu stosowanych wewnętrznie narzędzi informatycznych Kontrahenta rozwiązania o charakterze funkcjonalnym oraz nie wykonuje czynności o charakterze rutynowym. Kod tworzony jest przez Wnioskodawcę na własnym sprzęcie komputerowym. Kontrahent udostępnia Wnioskodawcy infrastrukturę (…), niezbędną do weryfikacji poprawności stworzonego rozwiązania. Kod udostępniany jest Kontrahentowi za pomocą systemu kontroli wersji. Kod tworzony przez Wnioskodawcę jest wykorzystywany przez Kontrahenta na jego potrzeby wewnętrzne (nie zaś do celów komercyjnych). To wewnętrze oprogramowanie ulega modyfikacjom w trybie niemal ciągłych zmian i ulepszeń, zatem zadania zlecone Wnioskodawcy przez Kontrahenta polegać mogą zarówno na przygotowaniu kodu wprowadzającego nieistniejącą wcześniej funkcjonalność jak i na rozwoju funkcjonalności już istniejącej. Wszelkie prawa własności intelektualnej powstałe w wyniku świadczenia wspomnianych powyżej usług (na mocy zawartych umów) przenoszone są na Kontrahenta, albo wskazany przez niego podmiot. Kontrahent działa w branży logistycznej, na wielu lokalnych rynkach oraz świadczy swoje usługi przy wykorzystaniu różnego rodzaju aplikacji. Aplikacje te na bieżąco dostarczają danych, które następnie podlegają analizie dokonywanej przez zespoły analityków w procesach świadczenia oraz ulepszania oferowanych przez Kontrahenta usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty