Interpretacja indywidualna z dnia 13.10.2020, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.271.2020.1.PC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.271.2020.1.PC
W zakresie opodatkowania i wykazania w deklaracji zaliczek otrzymywanych z tytułu eksportu towarów.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2020 r. (data wpływu 13 lipca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i wykazania w deklaracji zaliczek otrzymywanych z tytułu eksportu towarów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 lipca 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i wykazania w deklaracji zaliczek otrzymywanych z tytułu eksportu towarów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski i jest czynnym podatnikiem VAT, VAT-UE oraz posiada aktywny numer EORI. Aktualnie głównym profilem działalności gospodarczej Spółki jest produkcja, sprzedaż i dystrybucja gier planszowych.
W związku z prowadzoną działalnością Spółka otrzymuje zlecenia i zawiera umowy z podmiotami zagranicznymi, które zlecają Spółce wyprodukowanie określonej ilości egzemplarzy gier i dostarczenie ich za granicę, do magazynu wskazanego przez zamawiającego.
W zaistniałym stanie faktycznym Spółka zawarła umowę z Klientem posiadającym siedzibę na terytorium USA, w której zobowiązała się do wyprodukowania gier i dostarczenia ich na terytorium USA. W realizacji tego zlecenia Spółka korzysta zarówno z zasobów własnych, jak i podwykonawców.
W związku z zawartą umową z Klientem z USA, Spółka wystawiła fakturę zaliczkową na poczet przyszłej dostawy. Klient z USA niezwłocznie dokonał zapłaty, zgodnie z terminem płatności, gdyż zapłata zaliczki jest warunkiem sine qua non uruchomienia produkcji. Proces produkcyjny jest uruchamiany po osiągnięciu poziomu zamówień w odpowiedniej wysokości, gdyż linia produkcyjna rozpoczyna produkcję po osiągnięciu określonego pułapu. Spółka konfekcjonuje zamówienia od klientów i często zleca lub uruchamia produkcję, dopiero po osiągnięciu niezbędnej ilości zamówień na daną grę do rozpoczęcia produkcji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty