20.08.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.08.2020, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.242.2020.2.PB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.242.2020.2.PB

w zakresie ustalenia czy przedstawiona w stanie faktycznym Opłata motywacyjna związana ze zmianą warunków Umowy handlowej zawartej pomiędzy stronami, ponoszona przez Spółkę stanowi dla Spółki na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pośredni koszt uzyskania przychodów potrącalny w dacie jego ujęcia w księgach rachunkowych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 czerwca 2020 r. (data wpływu 22 czerwca 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy przedstawiona w stanie faktycznym Opłata motywacyjna związana ze zmianą warunków Umowy handlowej zawartej pomiędzy stronami, ponoszona przez Spółkę stanowi dla Spółki na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pośredni koszt uzyskania przychodów potrącalny w dacie jego ujęcia w księgach rachunkowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy przedstawiona w stanie faktycznym Opłata motywacyjna związana ze zmianą warunków Umowy handlowej zawartej pomiędzy stronami, ponoszona przez Spółkę stanowi dla Spółki na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pośredni koszt uzyskania przychodów potrącalny w dacie jego ujęcia w księgach rachunkowych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Spółka Akcyjna (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w przemyśle spożywczym. Działalność gospodarcza prowadzona przez Wnioskodawcę podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: VAT), a Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. W związku z prowadzoną działalnością Spółka zawiera z różnymi kontrahentami umowy dotyczące współpracy, w tym sprzedaży określonych towarów (dalej: Umowy handlowe). Umowy handlowe precyzują zasady współpracy między Spółką a jej kontrahentami, w tym np. warunki składania zamówień, dokonywania dostaw zamówionych towarów, warunki płatności, a także mogą obejmować dodatkowe uzgodnienia stron w zakresie dostaw i sprzedaży produktów Spółki bądź usług, jakie kontrahent może świadczyć na rzecz Spółki. Umowy handlowe mogą być zawierane na czas oznaczony lub nieoznaczony. W przypadku Umów handlowych zawartych na czas oznaczony strony mogą przedłużać okres ich obowiązywania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne