24.07.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.07.2020, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.299.2020.1.RR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.299.2020.1.RR

Obowiązek wliczania do limitu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy obrotu z tytułu świadczenia usług podnajmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym przeznaczonych na cele mieszkaniowe.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2020 r. (data wpływu 25 maja 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku wliczania do limitu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy obrotu z tytułu świadczenia usług podnajmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym przeznaczonych na cele mieszkaniowe jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku wliczania do limitu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy obrotu z tytułu świadczenia usług podnajmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym przeznaczonych na cele mieszkaniowe.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest Spółką zajmującą się zarządzaniem usługami wynajmu prywatnych lokali mieszkalnych. W tym celu zawarto z właścicielami mieszkań kilka długoterminowych umów najmu z prawem do ich dalszego podnajmu przez Spółkę. Lokale te podnajmowane są na chwilę obecną na rzecz osób fizycznych, w celach mieszkaniowych. Tylko w jednym przypadku Wnioskodawca podnajmuje mieszkanie najemcy, który jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą i wykorzystuje lokal na cele mieszkaniowe. Wszystkie umowy podnajmu w swojej treści zawierają postanowienia, z których jednoznacznie wynika, że dotyczą lokalu mieszkalnego i lokal ten może być wykorzystywany przez najemcę tylko w celach mieszkaniowych. Spółka jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, ale korzysta w opisanych wyżej przypadkach ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne