Interpretacja indywidualna z dnia 15.07.2020, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.185.2020.4.PJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.185.2020.4.PJ
Tak więc w przypadku pokrywania kosztów podatku od nieruchomości, przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest usługa udostępnienia nieruchomości, a wskazane w opisie sprawy koszty podatku od nieruchomości, jako wydatki związane z posiadanym majątkiem (należne od właściciela), stanowią element cenotwórczy tej usługi i jako świadczenie jednolite podlegają opodatkowaniu stawką właściwą dla usługi udostępnienia nieruchomości.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 marca 2020 r. (data wpływu: 30 marca 2020 r.) uzupełnionego pismem z 15 czerwca 2020 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT nieodpłatnych świadczeń w związku z użyczeniem przez Wnioskodawczynię kamienicy oraz braku obowiązku zapłaty podatku VAT z tytułu udostępniania kamienicy jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 marca 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT nieodpłatnych świadczeń w związku z użyczeniem przez Wnioskodawczynię kamienicy oraz braku obowiązku zapłaty podatku VAT z tytułu udostępniania kamienicy. W dniu 15 czerwca 2020 r. do Organu wpłynęło pismo stanowiące odpowiedź na wezwanie Organu z 29 maja 2020 r. w zakresie doprecyzowani opisu sprawy i pełnomocnictwa.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (sformułowany ostatecznie w uzupełnieniu wniosku):
Wnioskodawczyni w miesiącu lutym 2020 r. otrzymała wspólnie z siostrą darowiznę kamienicy w A. od swojego ojca (...). Przed dokonaniem darowizny ojciec Wnioskodawczyni prowadził w kamienicy, która była przedmiotem darowizny działalność gospodarczą w zakresie najmu pomieszczeń biurowych i pomieszczeń mieszkalnych. Po dokonaniu darowizny, córki użyczyły swojemu ojcu w drodze umowy użyczenia rzeczoną kamienicę w której on dalej prowadzi tą samą działalność gospodarczą w zakresie najmu powierzchni mieszkaniowych i biurowych. Wnioskodawczyni nie otrzymuje od swojego ojca żadnej zapłaty za użyczenie kamienicy. Nie ponosi też żadnych kosztów utrzymania tej nieruchomości. Zgodnie z umową użyczenia wszelkie koszty ponosi ich ojciec.
c. budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,d. terenów budowlanych, e. nowych środków transportu, f. następujących towarów, w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie: g. hurtowych i detalicznych części do: 2. świadczących usługi: 3. nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty