02.07.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.07.2020, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.301.2020.1.JSU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.301.2020.1.JSU

brak możliwości odzyskania podatku VAT w odniesieniu do zrealizowanego przedsięwzięcia

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 8 czerwca 2020 r. (data wpływu 8 czerwca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku VAT w odniesieniu do zrealizowanego przedsięwzięcia- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2020 r. do organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku VAT w odniesieniu do zrealizowanego przedsięwzięcia.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Pogotowie Ratunkowe ubiega się o dofinansowanie ze środków Komisji Europejskiej w ramach na lata 2014-2020 dla Działania 10.1 - nazwa projektu . W ramach projektu zakupiono ambulans sanitarny wraz z dodatkowym sprzętem, to jest: nosze, defibrylator, respirator, ssak oraz komora ochronna. Jako załącznik do wniosku Wnioskodawca jest zobligowany do przedstawienia indywidualnej interpretacji, w której zostanie wskazane, czy podmiot ma prawo do odliczenia zapłaconego podatku VAT zawartego w fakturach zakupu w ramach inwestycji. Faktury dokumentujące nabycie towarów związanych z realizacją projektu są wystawione na Wnioskodawcę. Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, jednak jego główna działalność jest zwolniona z podatku VAT. Zgodnie ze statutem Wnioskodawca prowadzi działalność związaną z realizacją świadczeń opieki medycznej, w tym zakontraktowanych z Narodowym Funduszem Zdrowia - są to usługi zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 ust. 18 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W wyżej wymienionym wniosku o dofinansowanie realizacji projektu Wnioskodawca ujął cały podatek naliczony VAT jako koszt (wydatek) kwalifikowany, ze względu na przepis art. 86 oraz art. 90 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku towarów i usług, który nie daje możliwości odzyskania (odliczenia) podatku naliczonego od towarów i usług, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Oświadczenie w sprawie kwalifikowalności podatku VAT, składane przez kierownika jednostki, nie jest wystarczającym dokumentem potwierdzającym brak możliwości odzyskania podatku - zgodnie z wytycznymi do wniosku o dofinansowanie projektu należy dołączyć również indywidualną interpretację, czy w odniesieniu do realizowanego przez beneficjenta projektu istnieje możliwość odzyskania podatku VAT. Przedmiotem zakupu była dostawa ambulansu ze sprzętem medycznym: noszami, defibrylatorem, respiratorem, ssakiem i komorą ochronną. Zakupione sprzęty będą wykorzystywane wyłącznie w działalności zwolnionej na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne