Interpretacja indywidualna z dnia 31.03.2020, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.14.2020.2.MG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.14.2020.2.MG
możliwość wstecznej rejestracji VAT oraz prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego za okres wsteczny
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2020 r. (data wpływu) uzupełnionym pismem z dnia 17 marca 2020 r. (data wpływu 18 marca 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wstecznej rejestracji VAT oraz prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego za okres wsteczny jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wstecznej rejestracji VAT oraz prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego za okres wsteczny.
Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 17 marca 2020 r. (data wpływu 18 marca 2020 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy oraz uiszczenie opłaty.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku).
Wnioskodawca założył działalność 5 listopada 2019 r. Podczas zakładania firmy w urzędzie miasta pracownik poinformował Wnioskodawcę, że nie musi już iść do urzędu skarbowego, bo wszystkie informacje zostaną przekazane urzędowi skarbowemu, dlatego też Wnioskodawca nie był w urzędzie nie mając świadomości, że chcąc być czynnym podatnikiem VAT trzeba złożyć deklarację VAT-R a Wnioskodawca deklaracji nie złożył. Od samego początku założenia działalności Wnioskodawca chciał być podatnikiem VAT i zachowywał się jak podatnik VAT, ponieważ w grudniu 2019 r. dokonał zakupu środka trwałego, zakupu oleju napędowego jak również wystawiał faktury VAT na świadczone usługi. To, że Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem Wnioskodawca dowiedział się 7 stycznia 2020 r., gdy kontrahent chciał zapłacić za świadczone usługi i okazało się, że Wnioskodawca nie widnieje na wykazie czynnych podatników VAT. Wtedy Wnioskodawca zadzwonił do urzędu skarbowego, żeby wyjaśnić sprawę i okazało się, że nie została złożona deklaracja VAT-R. Dnia 8 stycznia 2020 r. Wnioskodawca złożył deklarację VAT-R z wsteczną datą ale urząd skarbowy nie chce wyrazić zgody dlatego też Wnioskodawca zwraca się z prośbą o indywidualną interpretację odnośnie wstecznej rejestracji i możliwości odliczenia VATu naliczonego od początku założenia firmy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty