Interpretacja indywidualna z dnia 13.03.2020, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.24.2020.1.MP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.24.2020.1.MP
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na: - budowę i usuwanie awarii przydomowych oczyszczalni ścieków; - budowę stacji podnoszenia ciśnienia wody oraz zbiornika retencyjnego wody pitnej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2020 r. (data wpływu 15 stycznia 2020 r.) uzupełnionym w dniu 17 stycznia 2020 r. (data wpływu 21 stycznia 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na:
- budowę i usuwanie awarii przydomowych oczyszczalni ścieków;
- budowę stacji podnoszenia ciśnienia wody oraz zbiornika retencyjnego wody pitnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 stycznia 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na realizację infrastruktury wodno kanalizacyjnej.
Wniosek uzupełniono w dniu 17 stycznia 2020 r. (data wpływu 21 stycznia 2020 r.)
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe:
Gmina jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina jest jednostką samorządu terytorialnego i wykonuje zadania własne wynikające z ustawy o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r., poz. 506, z późn. zm.), w tym obejmujące usuwanie i oczyszczanie ścieków komunalnych, budowy wodociągów i zaopatrzenia w wodę (art. 7 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy). Na terenie wiejskiej Gminy, istnieją rozległe tereny nieskanalizowane bez dostępu do klasycznej kanalizacji sanitarnej. W okresie letnim występują bardzo duże braki wody (gmina typowo rolnicza-przeważa ogrodnictwo). Chcąc zapewnić odpowiednie standardy sanitarne, Gmina podjęła decyzję o zrealizowaniu inwestycji polegającej na budowie przydomowych oczyszczalni ścieków na posesjach stanowiących własność mieszkańców, w bezpośredniej bliskości budynku mieszkalnego i podłączeniu ich do wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej. Zakres kosztów inwestycji obejmuje koszt budowy przydomowych oczyszczalni - Gmina zamierza wybudować: 100 przydomowych oczyszczalni, stację podnoszenia ciśnienia wody w () oraz zbiornik retencyjny wody pitnej wraz z przewodami międzyobiektowymi na terenie istniejącej pompowni strefowej w miejscowości (). Planowane jest sfinansowanie inwestycji ze środków własnych Gminy, wpłat mieszkańców oraz ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty