05.03.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.03.2020, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.16.2020.1.AG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.16.2020.1.AG

możliwość ujęcia w kosztach podatkowych całej wartości nabywanych samochodów testowych niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych w przypadku ich późniejszej sprzedaży

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2019 r. (data wpływu 8 stycznia 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości ujęcia w kosztach podatkowych całej wartości nabywanych samochodów testowych niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych w przypadku ich późniejszej sprzedaży jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości ujęcia w kosztach podatkowych całej wartości nabywanych samochodów testowych niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych w przypadku ich późniejszej sprzedaży.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

() spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w () (dalej jako Spółka) prowadzi działalność gospodarczą jako dealer samochodowy. W ramach prowadzonej działalności sprzedaje nowe jak i używane samochody, prowadzi także serwis samochodowy. Samochody znajdujące się w ofercie Spółki sprzedawane są zarówno klientom indywidualnym nieprowadzącym działalności gospodarczej jak i firmom. Część samochodów osobowych nabywanych przez Spółkę przeznaczonych jest jako samochody służące do jazd próbnych dla przyszłych klientów (dalej jako Samochody testowe). Samochody testowe docelowo są od początku zakupu wystawiane na sprzedaż i z założenia mają być używane w Spółce krócej niż rok. W związku z powyższym Spółka nie uwzględnia nabywanych samochodów testowych w ewidencji środków trwałych. W księgach Spółki nabyte pojazdy stanowią towar. W Spółce występują dwa rodzaje Samochodów testowych. Pierwszym rodzajem Samochodów testowych są pojazdy które służą wyłącznie do jazd z klientami Spółki, pracownicy Spółki nie wykorzystują tych pojazdów do jazd służbowych czy też prywatnych. Spółka zgłasza powyższe samochody w urzędzie skarbowym jako pojazdy wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej i prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174 ze zm.). Od powyższych samochodów Spółka odlicza 100% kwoty podatku VAT od wydatków związanych z nabyciem i eksploatacją Samochodów testowych. Drugim rodzajem Samochodów testowych są pojazdy przy eksploatacji których możliwe jest także używanie ich do celów prywatnych pracowników. Spółka nie zgłasza takich pojazdów w urzędzie skarbowym oraz nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu dla celów podatku VAT. W związku z powyższym w stosunku do tych samochodów Spółce przysługuje odliczenie jedynie 50% podatku VAT. W zależności od modelu Samochodu testowego jego wartość może przekraczać kwotę 150 tysięcy złotych. Z uwagi na fakt, iż Samochody testowe uczestniczą w ruchu ulicznym, Spółka dokonuje ich rejestracji i ubezpieczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne