Interpretacja indywidualna z dnia 21.02.2020, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.600.2019.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.600.2019.1.MK
w zakresie ustalenia czy w świetle art. 15d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, faktury VAT kontrahenta, uregulowane w całości w drodze przekazu, poprzez zapłatę na rzecz wierzyciela Kontrahenta, na rachunek zwarty w wykazie podmiotów mogą stanowić koszt uzyskania przychodu
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 23 grudnia 2019 r., który w tym samym dniu wpłynął za pośrednictwem e-PUAP, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy w świetle art. 15d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, faktury VAT kontrahenta, uregulowane w całości w drodze przekazu, poprzez zapłatę na rzecz wierzyciela Kontrahenta, na rachunek zwarty w wykazie podmiotów mogą stanowić koszt uzyskania przychodu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 grudnia 2019 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy w świetle art. 15d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, faktury VAT kontrahenta, uregulowane w całości w drodze przekazu, poprzez zapłatę na rzecz wierzyciela Kontrahenta, na rachunek zwarty w wykazie podmiotów mogą stanowić koszt uzyskania przychodu mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca będzie nabywcą usług od kontrahentów będących spółkami cywilnymi osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Spółki cywilne są podatnikami podatku VAT, w związku z czym naliczenie wynagrodzenia za usługi nastąpi w oparciu o faktury VAT. Z uwagi na brzmienie art. 51 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe, wspólnicy spółki cywilnej, nie będący osobami fizycznymi nie mają możliwości założenia rachunku bankowego dla spółki cywilnej. Tym samym spółka cywilna, jako podatnik VAT, nie może zarejestrować rachunku bankowego w działającym od 1 września 2019 r. wykazie informacji o podatnikach VAT. Z uwagi na powyższe, Wnioskodawca zamierza regulować zobowiązania względem kontrahentów, będących spółkami cywilnymi opisanymi wyżej, z wykorzystaniem instytucji przekazu, uregulowanego w art. 9211 - 9215 Kodeksu cywilnego. Kontrahent upoważniałby własnych wierzycieli, do przyjęcia świadczenia pieniężnego od Wnioskodawcy, który spełniałby je w interesie Kontrahenta. Płatność następowałaby na rachunek danego wierzyciela ujawniony w wykazie informacji o podatnikach VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty