Interpretacja indywidualna z dnia 07.02.2020, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.827.2019.1.WN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.827.2019.1.WN
skutki podatkowe ciążące na Wnioskodawcy jako Liderze Systemu z tytułu czynności związanych z funkcjonowaniem struktury cash-poolingu
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 grudnia 2019 r. (data wpływu 9 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych ciążących na Wnioskodawcy jako Liderze Systemu z tytułu czynności związanych z funkcjonowaniem struktury cash-poolingu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 grudnia 2019 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych ciążących na Wnioskodawcy jako Liderze Systemu z tytułu czynności związanych z funkcjonowaniem struktury cash-poolingu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej również Spółka) jest Spółką utworzoną z inicjatywy polskich i amerykańskich kardiologów i kardiochirurgów. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest działalność szpitali. Spółka należy do Grupy Kapitałowej (dalej: Grupa), w której pełni funkcję podmiotu dominującego.
Wnioskodawca jest podmiotem z siedzibą na terytorium Polski i podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: CIT) od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Spółka jest zarejestrowana dla celów podatku od towarów i usług (dalej: VAT) w Polsce jako czynny podatnik VAT.
Grupa planuje wdrożenie systemu zarządzania płynnością finansową (dalej: cash pooling, System). Celem wdrożenia Systemu jako formy efektywnego zarządzania środkami finansowymi, stosowanej przez podmioty należące do jednej grupy kapitałowej jest poprawa płynności finansowej poszczególnych Uczestników. System ma za zadanie optymalizować obciążenia odsetkowe w ramach Grupy poprzez centralizację zarządzania płynnością, zmniejszenie kosztów finansowania zewnętrznego, umocnienie pozycji partycypujących w Systemie w relacji z bankami dzięki efektowi skali, jak również wzrost efektywności finansowania całej Grupy. Wdrożenie Systemu ma służyć zwiększeniu efektywności gospodarowania środkami pieniężnymi przez Uczestników poprzez optymalizację kosztów zaciągniętych kredytów oraz wykorzystanych limitów i odpowiednie wykorzystanie sumy dziennych sald na rachunkach bieżących Uczestników. Uczestnictwo w Systemie ma przyczynić się do zmniejszenia obciążeń z tytułu odsetek od kredytu lub limitu przyznanego przez Bank danemu Uczestnikowi oraz pozwolić na uzyskiwanie większych przychodów z tytułu odsetek od środków zgromadzonych w Banku na rachunku bieżącym. System umożliwi kompensowanie przejściowych nadwyżek, wykazywanych przez jednych uczestników, z przejściowymi niedoborami zaistniałymi u innych uczestników. Spółka zamierza stać się jednym z uczestników Systemu i pełnić funkcję Lidera Systemu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty