Interpretacja indywidualna z dnia 25.10.2019, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.326.2019.2.AA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.326.2019.2.AA
Dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP BOX).
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2019 r. (data wpływu 3 września 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP BOX) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 września 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony pismem z 14 października 2019 r. (data wpływu 14 października 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP BOX).
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Od 2014 roku Wnioskodawca posiada jednoosobową działalność gospodarczą, gdzie przeważającym kodem PKD jest 62.01.Z, tj. działalność związana z oprogramowaniem. Posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. la ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dokładniej zajmuje się tworzeniem wyspecjalizowanego oprogramowania na potrzeby klienta mającego na celu stworzenie całkowicie nowego rozwiązania obsługi pacjenta i refundacji jego leczenia. W ramach prac prowadzonych dla kontrahenta tworzony jest system do obsługi ubezpieczeń i kalkulacji stopnia pokrycia kosztów leczenia, prowadzenia leczenia pacjentów oraz zarządzania dystrybucją leków.
Całość wspiera proces rejestracji i przebieg leczenia pacjentów w zagranicznych placówkach medycznych. System zastąpił stare rozwiązania klienta zbudowane w oparciu o lokalne serwery i został zbudowany w nowej architekturze w oparciu o rozwiązania w chmurze. W tym celu tworzona jest baza wiedzy mająca na celu zdobywanie i przetwarzanie danych o samym pacjencie, jak i jego zachowaniach w systemie. Wiąże się to z tworzeniem systemów szybkiego wyszukiwania, przetwarzania, a także migracji dużych ilości danych. Na ten cel powstają nowe algorytmy, podejścia do obsługi, a także rozwijane są nowe struktury całej aplikacji, jak i jej działania w celu wytworzenia nowego procesu pracy i lepszej jakości dostarczanych przez nią usług. Całość prac odbywa się w sposób ciągły, a w ramach rozwoju samej aplikacji przeprowadzane są badania i integracje z zewnętrznymi usługami, które mogą wesprzeć udostępnioną w produkcie końcowym funkcjonalność. Jak również rozwija się nowe moduły elektronicznego rekordu pacjenta dla szybkiego dostępu do danych i wymiany pomiędzy usługodawcami medycznymi. Wytwarzane oprogramowanie podlega ochronie prawnej na podstawie zapisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, poz. 83). Oprogramowanie zostało wytworzone w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicję zawartą w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, rozlicza się podatkiem liniowym, a w związku z tym będzie wykazywał wymagane przepisami informacje w odrębnej ewidencji. Na podstawie zawartej umowy z Klientem sprzedaje prawa do wytworzonego oprogramowania w cyklach miesięcznych na podstawie faktury VAT swojemu Kontrahentowi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty