Interpretacja indywidualna z dnia 18.10.2019, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.401.2019.1.KO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.401.2019.1.KO
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2019 r. (data wpływu 22 sierpnia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 sierpnia 2019 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Pan ..... (dalej zwany: Wnioskodawcą) jest polskim rezydentem podatkowym i od 2015 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu i rozwijaniu autorskiego oprogramowania (B+R). Wnioskodawca nawiązał współpracę z australijską Spółką X z siedzibą w .... (dalej: Spółka), w ramach której Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz Spółki, polegające na tworzeniu i dostosowywaniu programów komputerowych.
Zgodnie z treścią umowy zawartej dnia 15 maja 2015 r. ze Spółką, przedmiotem usług świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki jest rozwijanie oprogramowania ...... w projektach przeprowadzanych u klientów Spółki. Umowa przewiduje przeniesienie wszelkich praw własności intelektualnej do wytworzonego przez Wnioskodawcę oprogramowania na rzecz Spółki, wskutek czego staje się ono jej wyłączną własnością.
Realizacja zadań Wnioskodawcy związana ściśle jest z projektem, w ramach którego są wykonywane zlecone prace. Wnioskodawca współpracując ze Spółką, pracuje nad różnymi projektami. Dobór projektu, w ramach którego są wykonywane prace programistyczne, jest uzależniony od kompetencji i poziomu doświadczenia Wnioskodawcy. Projekty, nad którymi pracuje Wnioskodawca, wymagają stworzenia autorskiego programu lub jego części we współpracy z innymi programistami. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością działa na zasadzie pośrednika, delegując współpracujących z nią programistów do pracy nad projektem jednego ze swoich klientów. Klientami Spółki są m.in. duże, międzynarodowe przedsiębiorstwa działające w branży telewizyjnej, rozrywki elektronicznej, kryptowalut, czy mediów społecznościowych. W czasie pracy Wnioskodawca kontaktuje się bezpośrednio z klientem końcowym. Spółka upewnia się jedynie okresowo, że współpraca między oddelegowanym programistą a klientem końcowym toczy się prawidłowo, nie ingerując co do zasady w proces tworzenia oprogramowania przez Wnioskodawcę. W praktyce to klient końcowy koordynuje pracę programistów w oparciu o funkcjonujące u niego metodyki pracy - ..... oraz w oparciu o narzędzia wspierające stosowanie tychże metodyk.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty