Interpretacja indywidualna z dnia 03.10.2019, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.321.2019.1.DP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.321.2019.1.DP
1. Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę, jako jedynego udziałowca, składników majątku Spółki Likwidowanej, będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w wysokości wartości rynkowej otrzymanych składników majątku likwidacyjnego? 2. Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę Należności będzie skutkować konfuzją, która nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego (innego niż przychód określony w pytaniu nr 1)?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 sierpnia 2019 r. (data wpływu 9 sierpnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie:
- powstania przychodu podatkowego w związku z otrzymaniem przez Wnioskodawcę składników majątku Spółki Likwidowanej jest nieprawidłowe;
- skutków podatkowych związanych z powstaniem tzw. konfuzji jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 sierpnia 2019 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie:
- powstania przychodu podatkowego w związku z otrzymaniem przez Wnioskodawcę składników majątku Spółki Likwidowanej;
- skutków podatkowych związanych z powstaniem tzw. konfuzji.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wniosek dotyczy określonych skutków podatkowych likwidacji polskiej spółki kapitałowej Spółki A. sp. z o.o. (dalej: Spółka Likwidowana), z perspektywy innej spółki kapitałowej będącej jej jedynym udziałowcem, tj. Spółki B. S.A. (dalej: Wnioskodawca).
Z racji istotnego ograniczania działalności gospodarczej w Polsce oraz upraszczania struktury kapitałowej, Wnioskodawca planuje dokonać likwidacji Spółki Likwidowanej. Transakcja ta wpisuje się w generalny trend reorganizacji i zmniejszania aktywności grupy Wnioskodawcy na terytorium Polski. W ramach procedury likwidacyjnej, cały majątek Spółki Likwidowanej zostanie wydany na rzecz Wnioskodawcy w trybie przewidzianym w art. 286 Kodeksu spółek handlowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty