23.09.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.09.2019, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.446.2019.3.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.446.2019.3.MM

Świadczenie pomocy prawnej dla ofiar przestępstw w ramach zawartej ze Stowarzyszeniem umowy zlecenia nie podlega opodatkowaniu VAT.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2019 r. (data wpływu 3 lipca 2019 r.), uzupełnionym w dniach 30 sierpnia i 12 września 2019 r. (daty wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania świadczenia pomocy prawnej w ramach zawartej ze Stowarzyszeniem umowy zlecenia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniach 30 sierpnia i 12 września 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania świadczenia pomocy prawnej w ramach zawartej ze Stowarzyszeniem umowy zlecenia.

We wniosku i jego uzupełnieniach przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej. Planuje rozpocząć prowadzenie działalności z dniem 1 września 2019 r. Wnioskodawca jest radcą prawnym wpisanym na listę radców prawnych prowadzoną przez OIRP. Od początku września 2019 r. planuje rozpocząć działalność prowadzenie kancelarii radcy prawnego i świadczyć usługi prawne, doradztwo prawne, prowadzić sprawy klientów przed sądami.

Od stycznia 2019 r. Wnioskodawca jest związany umową zlecenie z K., prowadzącym na zlecenie Ministra Sprawiedliwości . . W ramach ww. umowy zlecenia świadczy pomoc prawną (bezpłatną dla klienta). Klientami są ofiary przestępstw. Wnioskodawca podpisał umowę jako osoba fizyczna radca prawny. W ramach świadczonych porad prawnych dla ofiar przestępstw ma wyznaczone 8 godzin tygodniowo. Wnioskodawca świadczy porady prawne w siedzibie K. w oddzielnym, udostępnionym pomieszczeniu, używa sprzętu i materiałów K. Dodatkowo wypełnia, przy każdej poradzie, dokumentację niezbędną dla rozliczenia każdej godziny pracy dla Ministerstwa Sprawiedliwości. Wnioskodawca korzysta z komputera, Internetu, papieru, drukarek i mebli należących do K. Klienci umawiani są do Wnioskodawcy przez sekretariat K. na dany dzień. Wszelka dokumentacja klienta jest archiwizowana w K. Wnioskodawca nie świadczy usług klientom poza siedzibą K. W przypadku sporządzenia pism procesowych w ramach porady prawnej sporządza je według wzorów, pod pismem podpisuje się klient. Wnioskodawca nie reprezentuje takiego klienta poza siedzibą K., w sądzie czy w urzędzie, nie sporządza dokumentu pełnomocnictwa. Pisma czy wzory pism procesowych załączane są do dokumentacji klienta i pozostają w siedzibie K. Wnioskodawca pełni dyżury jako pracownik, a nie radca prawny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne