12.09.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.09.2019, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.302.2019.1.AM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.302.2019.1.AM

dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu/pożyczki zaciągniętej w celu pokrycia wkładu w spółce komandytowej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2019 r. (data wpływu 12 lipca 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 lipca 2019 r. (data wpływu 23 lipca 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu/pożyczki zaciągniętej w celu pokrycia wkładu w spółce komandytowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu/pożyczki zaciągniętej w celu pokrycia wkładu w spółce komandytowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, polskim rezydentem podatkowym (dalej: Wnioskodawca Spółka). Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca w przyszłości założy z drugim wspólnikiem spółkę komandytową (dalej: Spółka osobowa). Spółka osobowa nie będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Przychody oraz koszty uzyskania przychodów związane z udziałem w Spółce osobowej łączyć się będą z przychodami oraz kosztami uzyskania przychodów każdego ze wspólników Spółki osobowej w proporcji do przysługującego wspólnikowi prawa do udziału w zysku, a więc także z przychodami i kosztami Wnioskodawcy. Spółka osobowa będzie podmiotem przeznaczonym do realizacji konkretnego celu biznesowego, będzie więc potocznie mówiąc spółką celową. Po realizacji tego celu ulegnie rozwiązaniu i wyda swój majątek wspólnikom. W związku z brakiem stosownych postanowień w umowie spółki jej ogół praw i obowiązków będzie niezbywalny. Wnioskodawca planuje uzyskać środki na spłatę odsetek z bieżącego dochodu Spółki osobowej, na spłatę finansowania zaś uzyskując majątek likwidacyjny Spółki osobowej po zakończeniu projektu. Wnioskodawca w celu uzyskania statusu wspólnika Spółki osobowej, założy wraz z drugim wspólnikiem Spółkę osobową i dokona wkładu do Spółki osobowej nabywając w konsekwencji jej ogół praw i obowiązków (dalej: Nabycie OPIO). Na potrzeby Nabycia OPIO spółka pozyska finansowanie zewnętrzne. Spółka pozyska finansowanie zewnętrzne w wyniku zawarcia umowy pożyczki lub umowy kredytu bankowego - środki z tej pożyczki/kredytu zostaną wniesione jako wkład do Spółki osobowej opisany powyżej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne