Interpretacja indywidualna z dnia 28.06.2019, sygn. 0114-KDIP4.4012.243.2019.1.AS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.243.2019.1.AS
Zwolnienie z opodatkowania usług polegających na finansowaniu działalności określonych podmiotów poprzez model finansowania oparty na modelu sekurytyzacyjnym.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2019 r. (data wpływu 17 kwietnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania usług polegających na finansowaniu działalności określonych podmiotów poprzez model finansowania oparty na modelu sekurytyzacyjnym jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 kwietnia 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania usług polegających na finansowaniu działalności określonych podmiotów poprzez model finansowania oparty na modelu sekurytyzacyjnym.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:
Spółka S.A. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest spółką akcyjną z siedzibą w Rzeczypospolitej Polskiej, posiadającą rezydencję podatkową na terenie kraju. Przedmiotem działalności Spółki jest m.in., finansowa działalność usługowa oraz działalność wspomagająca usługi finansowe. Spółka specjalizuje się w świadczeniu usług polegających na dostarczaniu instytucjom pożyczkowym finansowania na wykonywanie działalności na podstawie modelu opartego o schemat sekurytyzacji wierzytelności (dalej: Usługi).
Usługi świadczone przez Wnioskodawcę opierają się na założeniach, które Wnioskodawca przedstawia poniżej.
Spółka finansuje działalność instytucji pożyczkowych poprzez nabywanie pakietów wierzytelności pracujących (dalej: Wierzytelności) przysługujących instytucjom pożyczkowym z tytułu umów pożyczek konsumenckich. W rezultacie instytucja pożyczkowa wyzbywa się części swojego portfela Wierzytelności, otrzymuje środki finansowe na główną działalność operacyjną (dalej: Model Finansowania).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty