Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2019, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.171.2019.1.RS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.171.2019.1.RS
W zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usługi polegającej na dropshippingu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2019 r. (data wpływu 1 kwietnia 2019 r.), uzupełnionym w dniach 7 i 24 maja 2019 r. (daty wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usługi polegającej na dropshippingu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek przesłany zgodnie z właściwością przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w ..., uzupełniony w dniach 7 i 24 maja 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usługi polegającej na dropshippingu.
We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Rozpoczął Pan działalność z dniem 7 marca 2019 r. Jest Pan w trakcie rejestracji do VAT oraz do VAT-UE. Głównym celem prowadzonej działalności będzie sprzedaż produktów fizycznych, a także w późniejszym czasie sprzedaż produktów cyfrowych (projektów graficznych do własnego wydruku) za pośrednictwem tej samej platformy co produkty fizyczne. Całość sprzedaży prowadzona będzie przy wykorzystaniu modelu logistycznego zwanego dropshippingiem za pośrednictwem platformy , gdzie działając jako pośrednik, będzie Pan zbierał zamówienia na towary i przekazywał je do zagranicznego dostawcy (firmy z siedzibą w C., NC .., a także na Litwie).
Jednocześnie nie będzie kupować Pan na własną rzecz danego towaru, a jedynie pośredniczyć w zawarciu transakcji sprzedaży pomiędzy dostawcą a ostatecznym nabywcą. Towar będący przedmiotem sprzedaży, będzie docierał bezpośrednio od zagranicznego dostawcy do klienta. Tym samym, nie będzie występował Pan jako importer, bowiem nie będzie sprowadzał towaru na własny użytek ani rachunek. Rola Pana ograniczy się jedynie do pośrednictwa w płatności i zamówieniach. W rezultacie, to kupujący będzie zobligowany do uiszczenia wszelkich opłat importowych. Potwierdzeniem Pana roli jako pośrednika, w analizowanym przypadku, będzie zawarta między stronami umowa o świadczenie usług pośrednictwa na rzecz zagranicznego kontrahenta (dalej jako: Umowa). Odbywa się to poprzez założenie konta dostępnego na stronie www kontrahenta i akceptację regulaminu. Docelową grupą będą klienci mieszkający poza terytorium Polski, nieprowadzący działalności gospodarczej i nabywający towar na własny użytek. Dostawcą towaru, na którym będzie spoczywał obowiązek zorganizowania (wysyłki) dostawy, będzie podmiot mający siedzibę poza terytorium Unii Europejskiej (dalej jako: UE), w kraju trzecim, a najbardziej prawdopodobnym miejscem docelowym transportu będzie terytorium Stanów Zjednoczonych lub Kanady. Zatem w opisanym stanie faktycznym wysyłany do kraju trzeciego towar, jak i nabywany w kraju trzecim, w żadnym momencie nie będzie znajdował się na terytorium kraju. Pana rola może również zostać poszerzona o ewentualne wsparcie kupującego w postępowaniu reklamacyjnym poprzez kontakt z dostawcą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty