Interpretacja indywidualna z dnia 25.04.2019, sygn. 0115-KDIT3.4011.81.2019.1.PSZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.81.2019.1.PSZ
Czy Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć zapłacone odszkodowanie wraz z ustawowymi odsetkami i kosztami postępowania sądowego do kosztów uzyskania przychodów w spółce cywilnej? W którym momencie odszkodowanie, odsetki i koszty sądowe będą kosztem uzyskania przychodu?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2019 r. (data wpływu 25 lutego 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu zapłaconego odszkodowania jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu zapłaconego odszkodowania.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W dniu 24 maja 2016 r. pomiędzy spółką cywilną, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem, a spółką z o.o. została zawarta umowa użyczenia samochodu na czas określony tj. na czas naprawy innego pojazdu stanowiącego własność spółki cywilnej. Umowa ma charakter użyczenia pojazdu zastępczego. Do umowy załączony został protokół wydania.
W dniu 15 czerwca 2016 r. na drodze krajowej doszło do zdarzenia drogowego z udziałem ww. auta zastępczego prowadzonego przez Wnioskodawcę oraz karetki pogotowia, w którym użyczony samochód został uszkodzony.
Zgodnie z art. 5 umowy użyczenia, biorący w użyczenie (spółka cywilna) odpowiada za stan techniczny pojazdu i zobowiązuje się do zapłaty na rzecz użyczającego (spółka z o.o.) odszkodowanie za wszelkie szkody powstałe w pojeździe w okresie trwania umowy, zgodnie z przedstawionymi przez użyczającego rachunkami lub innymi dokumentami świadczącymi o poniesionych przez niego kosztach naprawienia tych szkód. Na zlecenie spółki użyczającej pojazd wykonana została wycena szkody, z której wynika jej całkowity charakter w wysokości 28.800 zł. Spółka użyczająca wezwała pismem z dnia 17 marca 2017 r. spółkę cywilną do zapłaty za szkodę. Pismem z dnia 12 kwietnia 2017 r. pełnomocnik Wnioskodawcy odmówił w jego imieniu uznania roszczenia twierdząc, że pozwany uważał, że samochód posiada ubezpieczenie AC. Pełnomocnik spółki użyczającej w odpowiedzi zaprzeczył tym twierdzeniom wskazując, że umowa użyczenia (protokół odbioru) wprost wskazuje, że samochód posiada polisę OC i nie wymienia innych ubezpieczeń zatem biorący w użyczenie musiał mieć świadomość, że samochód nie posiada ubezpieczenia AC. Wnioskodawca twierdzi jednak że podczas podpisywania umowy został wyraźnie i jednoznacznie poinformowany, że przekazywany mu samochód posiada pełne ubezpieczenie, w tym ubezpieczenie AC i tylko w oparciu o taką informację zdecydował się wziąć w użyczenie pojazd zastępczy, w innym wypadku nie zdecydowałby się ze względu na zbyt duże ryzyko. Również, oprócz zapewnień pracownika spółki użyczającej, na posiadanie przez przedmiotowy pojazd ubezpieczenia AC wskazywała treść § 6 pkt 3 umowy użyczenia samochodu: Zobowiązanie zapłaty tytułem odszkodowania ciąży na biorącym od momentu zawarcia umowy a w szczególności jeżeli wystąpią koszty pośrednie i towarzyszące jak np. koszt parkingu, odsetek od niezapłaconej kwoty, utrata zniżek OC, AC itp..
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty