Interpretacja indywidualna z dnia 18.04.2019, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.28.2019.2.MC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.28.2019.2.MC
Skutki podatkowe konwersji wierzytelności na udziały w spółce oraz pomniejszenia dochodu o straty z lat ubiegłych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2018 r. (data wpływu 5 lutego 2019 r.) uzupełnione pismem z dnia 21 marca 2019 r. (data wpływu 1 kwietnia 2019 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 4 marca 2019 r. nr KDIP2-3.4010.28.2019.1.MC, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych konwersji wierzytelności na udziały w spółce oraz pomniejszeniu dochodu o straty z lat ubiegłych &‒ jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie w zakresie skutków podatkowych konwersji wierzytelności na udziały w spółce oraz pomniejszeniu dochodu o straty z lat ubiegłych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka S.A. posiada w Sp. z o.o. niekwestionowane i na chwilę obecną jeszcze niewymagalne należności powstałe w wyniku sprzedaży towarów i usług. Wysokość należności oraz termin zapłaty obie spółki ustaliły na mocy porozumienia z dnia r. uznając wierzytelności za nieprzedawnione i należne bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Wskazana wyżej kwota należności została uprzednio u wnioskodawcy, spółki S.A. zarachowana jako przychód należny. W spółce S.A. pozostają do rozliczenia straty podatkowe na mocy przepisu art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Dodać też należy, że obie spółki nie są ze sobą powiązane kapitałowo. W związku z planami rozwoju spółki Sp. z o.o. będącą producentem materiałów ogniotrwałych dostarczanych dla przemysłu, postanowiono o podniesieniu kapitału zakładowego propozycją objęcia udziałów w podnoszonym kapitale zakładowym spółce S.A. Kwota podnosząca wysokość kapitału zakładowego równa co do łącznej wartości obejmowanych przez spółkę S.A. udziałów wyniesie zł. Z chwilą obejmowanie udziałów w obu spółkach wystąpią wzajemne wierzytelności, które to wierzytelności obie spółki zamierzają skompensować do wysokości wierzytelności mniejszej czyli zł w drodze wzajemnego potrącenia wierzytelności. Powyższa operacja dokonana byłaby w oparciu o przepis art. 14 § 4 ustawy kodeks spółek handlowych na mocy umowy wzajemnej. Dokonana w ten sposób konwersja wierzytelności na udziały odbyłaby się w następujący sposób:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty