17.04.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2019, sygn. 0114-KDIP4.4012.113.2019.1.EK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.113.2019.1.EK

Prawo do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu pn Wymiana źródeł ciepła ....

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2019 r. (data wpływu 21 lutego 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu pn Wymiana źródeł ciepła... jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu pn Wymiana źródeł ciepła .

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wniosek dotyczy stanu faktycznego w zakresie stosowania przez Gminę (dalej Gmina) art. 86 ust.1 Ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (t.j.Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 z pózn.zm) czyli możliwością lub brakiem odliczenia przez Gminę podatku VAT od zakupów związanych z realizacją inwestycji dla której został złożony wniosek o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020 tytuł projektu Wymiana źródeł ciepła ....

Wnioskodawcą oraz podmiotem realizującym powyższy projekt jest Gmina, a głównym celem inwestycji jest wymiana starych wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe, na kotły o dużej sprawności energetycznej i niskiej emisji c.o.2. Na terenie Gminy nie ma scentralizowanego systemu ciepłowniczego, a zaopatrzenie obiektów w ciepło odbywa się w sposób indywidualny poprzez źródła ciepła zasilające poszczególne obiekty. Najczęściej stosowanym paliwem w gospodarstwach domowych jest węgiel. Gmina pod względem oceny powietrza została przydzielona do strefy m. w ramach Programu Ochrony Powietrza. Oznacza to, że na terenie gminy występują przekroczenia stężeń substancji dopuszczalnych powiększone o margines tolerancji. Powietrze jest zanieczyszczone pyłami i innymi pochodnymi spalania stałych paliw kopalnych. Gmina ma opracowany plan gospodarki niskoemisyjnej i planuje realizować przyjęte w nim założenia tj. konsekwentnie wdrażać działania zmierzające do zmniejszenia niskiej emisji. Jednym z przedsięwzięć będzie wymiana starych wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe, na kotły o dużej sprawności energetycznej i niskiej emisji c.o.2. Wsparciem tym zostało na razie objęte 52 gospodarstwa domowe. Ponadto należy poprawiać efektywność energetyczną budynków mieszkalnych, ponieważ budynki o niskiej efektywności wymagają większej ilości paliwa do ich ogrzania. Projekt ten ma charakter nie infrastrukturalny - wymiana zostanie wykonana bezpośrednio w obiektach mieszkalnych należących do mieszkańców gminy- ostatecznych odbiorców projektu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne