12.04.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.04.2019, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.75.2019.1.OA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.75.2019.1.OA

Interpretacja przepisów w zakresie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 22a ustawy pobieranych przez Gminę opłat za pobyt w Gminnym Domu dla osób zagrożonych przemocą w rodzinie oraz sposobu ich dokumentowania.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2019 r. (data wpływu 26 lutego 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 22a ustawy pobieranych przez Gminę opłat za pobyt w Gminnym Domu dla osób zagrożonych przemocą w rodzinie oraz sposobu ich dokumentowania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 22a ustawy pobieranych przez Gminę opłat za pobyt w Gminnym Domu dla osób zagrożonych przemocą w rodzinie oraz sposobu ich dokumentowania.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina jest czynnym podatnikiem VAT. Z dniem 1 stycznia 2017 r. Gmina przeprowadziła centralizację rozliczeń VAT i jako jeden podatnik jest odpowiedzialna za prawidłowe rozliczenie i ewidencję czynności podlegających opodatkowaniu VAT, w tym czynności realizowanych przez jej jednostki budżetowe. W strukturze organizacyjnej Gminy znajduje się m.in. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, który wykonuje zadania z zakresu pomocy społecznej. Do zadań tych należy organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych, pielęgniarskich, rehabilitacyjnych, zapewnienia pobytu i wyżywienia w domu pomocy społecznej, rodzinne domy pomocy, ośrodki wsparcia i ośrodki interwencji kryzysowej. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi m.in. Gminny Dom dla osób zagrożonych przemocą w rodzinie, znajdujących się w sytuacji kryzysowej i jest to placówka dla osób zagrożonych przemocą w rodzinie. Korzystanie ze świadczeń w placówce jest odpłatne. Zasady odpłatności za pobyt w placówce określa uchwała Rady Gminy w sprawie ponoszenia odpłatności za pobyt w Gminnym Domu dla osób zagrożonych przemocą w rodzinie, znajdujących się w sytuacji kryzysowej. Wysokość odpłatności za pobyt w Gminnym Domu dla osób zagrożonych przemocą w rodzinie, znajdujących się w sytuacji kryzysowej dla osób i rodzin jest ustalona według kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, według ośmiu widełek dochodu od których naliczana jest miesięczna odpłatność rodzin. Opłata za pobyt w placówce jest ustalona na podstawie wydanej decyzji administracyjnej przez Wójta Gminy który upoważnia Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej do wydawania decyzji administracyjnych w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej. Decyzja jest wydana w oparciu o przedstawioną dokumentację przez osoby starające się o pobyt w placówce. Opłata za pobyt w Gminnym Domu wnoszona jest przez uczestnika przelewem na rachunek bankowy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w okresach miesięcznych w terminie do 15 dnia następnego miesiąca. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej z osobami Gminnego Domu z osobami zagrożonymi przemocą w rodzinie, znajdujących się w sytuacji kryzysowej nie zawiera się umów, tylko wydaje się decyzje administracyjną o umieszczeniu danej rodziny w placówce.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne