05.04.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.04.2019, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.91.2019.1.AJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.91.2019.1.AJ

Planowana darowizna przedsiębiorstwa nie będzie podlegała opodatkowaniu, ponieważ jej przedmiotem będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. W związku z tym nie będzie Pan zobowiązany do dokonania korekty podatku uprzednio odliczonego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ((Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2019 r. (data wpływu 15 lutego 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa na rzecz córki oraz braku obowiązku korekty podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku . wyłączenia z opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa na rzecz córki oraz braku obowiązku korekty podatku naliczonego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan od ponad 30 lat działalność gospodarczą i jest aktualnie zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Podstawowym profilem działalności jest działalność w zakresie wynajmu nieruchomości. Firma posiada kilka Nieruchomości stanowiących jej majątek. Firma nie posiada towarów handlowych nie prowadzi działalności handlowej. Głównym rodzajem sprzedaży to sprzedaż usług dotycząca wynajmu, refaktura mediów, krótkotrwałego zakwaterowania. Aktualnie stosowane stawki podatku VAT w działalności to: stawka VAT zwolniona, stawka VAT 8% (np.: refaktura niektórych mediów, usługi krótkotrwałego zakwaterowania), stawka VAT 23%. Sprzedaż w roku 2017 i roku 2018 była właśnie sprzedażą opodatkowaną stawkami zw, 8% i 23%. Przy realizacji inwestycji a także przy nabywaniu składników majątku zarówno ruchomości jak i nieruchomości do firmy, był odliczany podatek VAT zgodnie z przepisami (w całości lub części wynikającej z przepisów). W większości przypadków transakcji zakupowych istniało na dzień transakcji dopuszczone przepisami prawo do obniżenia w całości lub w części podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur nabycia. W części transakcji nie było możliwości odliczenia podatku VAT od zakupów bowiem związane były te transakcje ze sprzedażą zwolnioną (np. najem na cele mieszkalne), część transakcji nabycia dotyczyła zarówno sprzedaży opodatkowanej jak i zwolnionej więc podatek rozliczany był na zasadzie struktury (art. 91 ustawy o VAT). Planuje Pan darować córce swoje całe przedsiębiorstwo stanowiące zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych. Darowizna będzie obejmować całe przedsiębiorstwo razem ze wszystkimi należnościami, zobowiązaniami, prawami i majątkiem trwałym zgodnie z art. 55(1) kodeksu cywilnego. W przypadku oznaczenia indywidualizującego przedsiębiorstwo (nazwy, firmy) darowiźnie będzie podlegała jej wyodrębniona część poza imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy. Córka w tym celu przed całą transakcją założy działalność gospodarczą i zarejestruje się jako podatnik czynny podatku VAT. Decyzja przekazania córce tej darowizny jest podyktowana faktem, iż Pan od ponad roku poważnie choruje i korzysta ze zwolnień lekarskich a aktualnie przebywa na zasiłku chorobowym. Ten fakt praktycznie uniemożliwia mu faktyczne i skuteczne zarządzanie i prowadzenie firmy. Ponadto z uwagi na wiek w roku 2019 planuje Pan przejść na emeryturę. Córka posiada bardzo duże doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju działalności bowiem od ponad 10 lat pracuje w firmie ojca i wykonuje czynności na poziomie właścicielskim (zarządczym i wykonawczym). Istotnym jest fakt, iż córka posiada kierunkowe wyższe wykształcenie - ukończyła studia o kierunku Marketing i Zarządzanie i dodatkowo w ostatnim okresie ukończyła specjalizację dotyczącą Zarządzania Nieruchomościami oraz Wycena Nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne