Interpretacja indywidualna z dnia 01.02.2019, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.277.2018.2.SK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.277.2018.2.SK
w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przechowania środków pieniężnych
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 29 listopada 2018 r. (data wpływu 3 grudnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przechowania środków pieniężnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przechowania środków pieniężnych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
W dniu 8 listopada 2018 r na prośbę M.P. i za zgodą Z.Ł. (Wnioskodawczyni), pomiędzy M.P. a Z.Ł. została zawarta umowa Przechowania. Na podstawie tej umowy M.P., zwana na potrzeby umowy Składającą przekazała swojej matce Z.Ł., zwanej na potrzeby umowy Przechowawcą na przechowanie kwotę 153.318 zł w gotówce. Kwota ta zgodnie z wolą Składającej została wpłacona przez Przechowawcę na otwarty specjalnie w celu obsługi umowy przechowania rachunek bankowy Przechowawcy. Składająca została upoważniona do rachunku bankowego, tak że uzyskała ona prawo do dysponowania tym rachunkiem bankowym.
Zgodnie z umową Przechowawca zobowiązał się dołożyć należytej staranności w wykonaniu umowy oraz postępować zgodnie ze wskazanym przez Składającą sposobem wykonania umowy. Tak więc Przechowawca nie został upoważniony do korzystania z kwoty, w szczególności do wykorzystywania kwoty na własne cele, jak również oddawania ich do korzystania osobom trzecim. Przechowawca został uprawniony do zmiany określonego w umowie miejsca i sposobu przechowania, jeżeli okaże się to konieczne dla zachowania bezpieczeństwa kwoty, w tym zobowiązał się do dokonania przelewu kwoty na inny rachunek bankowy Przechowawcy, po uprzednim uzyskaniu zgody składającego o ile okaże się to możliwe przed dokonaniem zmiany. Składający zastrzegł sobie prawo w każdym czasie żądać zwrotu całej kwoty lub jej części oraz odsetek, o ile takie zostaną naliczone.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty