Interpretacja indywidualna z dnia 16.01.2019, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.919.2018.1.WL, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.919.2018.1.WL
stawka podatku VAT dla instalacji powietrznych pomp ciepła zamontowanych na elewacjach budynków mieszkalnych, stawka podatku VAT dla instalacji powietrznych pomp ciepła zamontowanych na gruncie przy elewacjach.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2018 r. (data wpływu 7 grudnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- stawki podatku VAT dla instalacji powietrznych pomp ciepła zamontowanych na elewacjach budynków mieszkalnych jest prawidłowe,
- stawki podatku VAT dla instalacji powietrznych pomp ciepła zamontowanych na gruncie przy elewacjach jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- stawki podatku VAT dla instalacji powietrznych pomp ciepła zamontowanych na elewacjach budynków mieszkalnych,
- stawki podatku VAT dla instalacji powietrznych pomp ciepła zamontowanych na gruncie przy elewacjach.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Miasto ... jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, rozliczającym się z podatku z tyt. umów cywilno-prawnych, umów o najem lokali komunalnych, dzierżawy.
Miasto zamierza przystąpić do realizacji projektu pn. ... ujętego na liście projektów podstawowych w Strategii Rozwoju ... i przewidzianego do dofinansowania w trybie pozakonkursowym ze środków EFRR w ramach poddziałania IV.1.1 RPO .... 2014-2020. Projekt obejmuje: dostawę, montaż i uruchomienie 149 szt. zestawów fotowoltaicznych na 149 budynkach należących do mieszkańców Miasta. Dodatkowo na 79 nieruchomościach zainstalowane zostaną systemy pomp ciepła typu monoblok. Projekt przewiduje dofinansowanie ze środków EFRR na poziomie 85% wydatków kwalifikowalnych (bez podatku VAT), natomiast wkład własny do projektu to pozostałe 15% wydatków kwalifikowalnych oraz podatek VAT, który będą ponosili uczestnicy projektu - mieszkańcy Miasta będący osobami fizycznymi oraz przedsiębiorcy pod warunkiem nieprowadzenia przez nich działalności gospodarczej, rolniczej i agroturystycznej w lokalu mieszkalnym przewidzianym do montażu i uruchomienia instalacji, z której wyprodukowana energia zostanie wykorzystywana wyłącznie na własne potrzeby socjalno-bytowe. Miasto nie będzie angażować swoich środków finansowych w realizację ww. projektu. Wszystkie koszty projektu zostaną pokryte z uzyskanego dofinansowania oraz środków wpłaconych przez mieszkańców - uczestników projektu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty