Interpretacja indywidualna z dnia 11.01.2019, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.519.2018.1.AJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.519.2018.1.AJ
Obowiązek pobrania podatku u źródła z tytułu rozliczeń Centrali (Spółki szwedzkiej) i Oddziału (jej zakładu w Polsce).
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 grudnia 2018 r. (data wpływu 17 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku pobrania podatku u źródła z tytułu rozliczeń Centrali (Spółki szwedzkiej) i Oddziału (jej zakładu w Polsce) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku pobrania podatku u źródła z tytułu rozliczeń Centrali (Spółki szwedzkiej) i Oddziału (jej zakładu w Polsce).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz następujące zdarzenie przyszłe.
S. (dalej: Wnioskodawca, Bank, Oddział) jest oddziałem A (publ) (dalej: A, Centrala) prowadzącym działalność bankową na terytorium Polski. Oddział wykonuje działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego. Ponadto Bank nie posiada odrębnej od Centrali osobowości prawnej oraz nie jest odrębnym przedsiębiorcą, natomiast posiada on samodzielną pod względem techniczno-organizacyjnym strukturę oraz został wpisany do rejestru przedsiębiorców KRS.
Wnioskodawca, działając w ramach wewnętrznej struktury organizacyjnej spółki macierzystej, realizuje profesjonalne usługi finansowe na terenie Polski. Umowy zawierane w ramach Oddziału z jego klientami są zawierane jedynie za jego pośrednictwem w imieniu A.
Ze względu na ww. relacje, pomiędzy Centralą a Oddziałem powstają wzajemne rozrachunki, skutkujące dwukierunkowym przekazaniem środków pieniężnych. Są to rozliczenia, których podstawą są kwoty należne ze strony Wnioskodawcy na rzecz Centrali oraz kwoty dłużne pomiędzy tymi dwoma jednostkami. W szczególności tego rodzaju rozliczenia mogą wynikać z finansowania działalności Oddziału przez Centralę czy świadczenia na rzecz Oddziału usług, w związku z czym po stronie Oddziału może powstawać konieczność zapłaty na rzecz Centrali odsetek lub należności za różnego rodzaju usługi niematerialne, w tym usługi wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy CIT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty