Interpretacja indywidualna z dnia 12.07.2018, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.369.2018.4.ICZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.369.2018.4.ICZ
Opodatkowanie czynności udzielania pożyczek.
Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 maja 2018 r. (data wpływu 11 maja 2018 r.), uzupełnionym pismem z 14 maja 2018 r. (data wpływu 18 maja 2018 r.) oraz pismem z 27 czerwca 2018 r. (data wpływu 27 czerwca 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od osób towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielania pożyczek jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 maja 2018 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielania pożyczek.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 14 maja 2018 r. (data wpływu 18 maja 2018 r.) oraz pismem z pismem z 27 czerwca 2018 r. (data wpływu 27 czerwca 2018 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 21 czerwca 2018 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.369.2018.l.ICz, 0111.KDIB2-2.4014.68.2018.3.BF.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej zwana: Spółką albo Wnioskodawcą) jest polską spółką kapitałową i polskim rezydentem podatkowym, jak również jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka aktualnie nie prowadzi aktywnej działalności gospodarczej, przy czym w przedmiocie działalności Spółka ujawniła w KRS PKD 64.92.Z Pozostałe formy udzielania kredytów. Spółka w okresie swojej działalności udzieliła jedną pożyczkę w 2013 roku na rzecz innych spółki z grupy kapitałowej (grupy spółek powiązanych kapitałowo bądź osobowo), przy czym wartość udzielonej pożyczki nie przekraczała 0,5% aktywów Spółki. Wnioskodawca planuje emisję obligacji. Obligacje te stanowić będą obligacje oprocentowane (wyemitowane w PLN), płatne w okresach zdefiniowanych w dokumentacji dotyczącej emisji. Obligacje zostaną wyemitowane na podstawie przepisów ustawy o obligacjach, która stanowi, że obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Spółka planuje przeznaczać środki finansowe uzyskane od obligatariuszy na rozpoczęcia działalności finansowej polegającej na udzielaniu pożyczek innym spółkom w ramach grupy kapitałowej tj. w ramach powiązanych kapitałowo bądź osobowo firm zajmujących się działalnością deweloperską. Pożyczki udzielane będą spółkom celowym prowadzącym inwestycję deweloperską i na potrzeby jej realizacji, tj. pokrycia wkładu własnego niezbędnego do finansowania inwestycji przez bank. Co do zasady, pożyczkobiorcami będą spółki osobowe, których Wnioskodawca nie jest wspólnikiem. Wnioskodawca będzie dokonywał spłaty zobowiązań na rzecz obligatariuszy wynikających z wyemitowanych obligacji, głównie ze środków pochodzących ze spłaty udzielanych pożyczek przez ww. spółki jako pożyczkobiorców. Udzielane przez Wnioskodawcę pożyczki będą miały charakter oprocentowanych pożyczek pieniężnych, w związku z czym będą miały charakter odpłatny z tytułu ich udzielenia Spółka otrzyma od pożyczkobiorców wynagrodzenie w postaci odsetek. Umowy pożyczek będą zawierane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Pożyczkobiorcy będą mieli siedzibę na terytorium RP. Pożyczki będą udzielane w walucie PLN i będą wypłacane na terytorium RP z rachunku bankowego Wnioskodawcy prowadzonego przez bank mający siedzibę na terytorium RP. Wynagrodzenie z tytułu udzielanych pożyczek stanowić będzie dla Spółki przychód z prowadzonej działalności gospodarczej. Celem udzielanych przez Spółkę pożyczek będzie prowadzenie działalności finansowej ze środków pozyskanych z emisji obligacji. Udzielone pożyczki będą spełniać warunki wskazane w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej zwanej PCC), w związku z tym Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy opisana powyżej planowana działalność Spółki w zakresie prowadzenia działalności finansowej, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty