Interpretacja indywidualna z dnia 18.05.2018, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.203.2018.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.203.2018.1.AK
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do planowanych wydatków inwestycyjnych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2018 r. (data wpływu 26 marca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do planowanych wydatków inwestycyjnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 marca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do planowanych wydatków inwestycyjnych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina zamierza zawrzeć umowę w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020, działanie 8.6; typ projektu Nr 9-Rewitalizacja małej skali w ramach naboru prowadzonego przez Lokalną Grupę Działania.
Umowa ma dotyczyć dofinansowania projektu Budowa linii kablowej oświetleniowej oraz słupów oświetleniowych przy ulicach:. Załącznikiem do podpisanej umowy ma być interpretacja indywidualna dotycząca podatku od towarów i usług VAT. Ponieważ Gmina jako Wnioskodawca chce zaliczyć koszty podatku VAT realizowanej inwestycji do kosztów kwalifikowanych projektu i tym samym otrzymać do nich dofinansowanie musi wykazać, że podatek VAT nie będzie mógł być przez Wnioskodawcę odzyskany w całości lub w części zarówno podczas realizacji inwestycji ani po jej zakończeniu. Tylko w takiej sytuacji można zaliczyć podatek VAT poniesiony na realizację zadania jako wydatek kwalifikowany projektu. Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Gmina jest jednostką samorządu terytorialnego posiadającą osobowość prawną i obowiązaną do realizowania zadań nałożonych przez ustawę z dnia 8 marca o samorządzie gminnym (Dz. U z 2017 r., poz. 1875), czyli tzw. zadań własnych gminy określonych w art. 7 tejże ustawy, w zakresie których Gmina nie jest uznawana za podatnika VAT, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, w zakresie których Gmina jest uznawana za podatnika VAT. W ramach wykonywanych zadań własnych Gmina zamierza wybudować linię kablową oświetleniową oraz słupy oświetleniowe przy ulicach:. Konieczność budowy oświetlenia ulicznego wynika z faktu, iż obecnie oprawy oświetlenia ulicznego zamontowane są na słupach energetycznych będących własnością A. A. w latach 2018-2019 dokona przebudowy linii energetycznej m.in. na ulicach: z napowietrznej na kablową, w wyniku czego zlikwidowane zostaną słupy energetyczne, na których zamontowane są oprawy oświetlenia ulicznego. Powyższe generuje konieczność budowy przez Gminę nowych słupów opraw oświetlenia ulicznego na przedmiotowym terenie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty