Interpretacja indywidualna z dnia 11.05.2018, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.165.2018.1.BS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.165.2018.1.BS
Zastosowanie preferencyjnej stawki podatku 8% przy sprzedaży biletów wstępu (karnetów) na usługę kompleksowego wejścia do obiektów sportowych i korzystania z jego usług.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2018 r. (data wpływu 19 marca 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla sprzedaży biletów wstępu (karnetów) na usługę kompleksowego wejścia dla usług związanych z działalnością obiektów sportowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 marca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla sprzedaży biletów wstępu (karnetów) na usługę kompleksowego wejścia dla usług związanych z działalnością obiektów sportowych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca zajmuje się w przeważającej części szeroko pojętą działalnością obiektów sportowych oraz działalnością usługową związaną z poprawą kondycji fizycznej. Jest zarządcą obiektów sportowych w postaci hali wielofunkcyjnej, basenu i boisk. Wnioskodawca dokonuje sprzedaży karnetów (w formie "kart stałego klienta") podmiotom gospodarczym i instytucjom (na potrzeby ich pracowników) oraz klientom indywidualnym. Karnet upoważnia do korzystania z następujących form rekreacji oraz urządzeń i obiektów: udział w zajęciach aerobiku prowadzonych przez instruktora, udział w zajęciach jogi prowadzonych przez instruktora, ściana wspinaczkowa, trampolina, bilard, tenis stołowy, sauna, solarium, basen, grota solna, kręgle, lodowisko, opcjonalnie z wypożyczaniem łyżew. Należy tu podkreślić, że wypożyczanie łyżew w ocenie Spółki, nie stanowi odrębnej usługi, lecz jest czynnością poboczną towarzyszącą świadczeniu głównemu jakim jest korzystanie z lodowiska, nie istnieje bowiem możliwość wypożyczenia łyżew bez skorzystania z lodowiska zarządzanego przez Spółkę. W tym samym zakresie Spółka świadczy usługi na rzecz klientów indywidualnych, którzy korzystają z ww. usług w ramach jednorazowego wejścia. W istniejącym stanie faktycznym Spółka powzięła wątpliwości co do stawek podatku VAT, które stosuje, różnicując je w zależności od usługi, według stawek VAT 8% oraz 23%, w oparciu o zaklasyfikowanie konkretnej usługi zgodnie z PKWiU. Na zapytanie Spółki w zakresie zaklasyfikowania świadczonych przez nią usług, Urząd Statystyczny w Łodzi pismem nr: _ z dnia 19 stycznia 2018 r. określił, że przedstawione powyżej usługi świadczone przez Spółkę mieszczą się w grupowaniu PKWiU: 93.11.10.0 Usługi związane z działalnością obiektów sportowych, co należy mieć na uwadze przy ustalaniu właściwej stawki podatku VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty