Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2018, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.27.2018.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.27.2018.1.MK
Możliwość rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2018 r. (data wpływu 17 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni jest matką samotnie wychowującą dwójkę dzieci: 11-letnią córkę oraz 6-letniego syna. W maju 2017 roku Wnioskodawczyni uzyskała rozwód. Sąd Cywilny wyrokiem rozwiązał formalnie małżeństwo i powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, natomiast miejsce zamieszkania ustalił każdorazowo przy Wnioskodawczyni. Sąd orzekł również o kontaktach małżonka z dziećmi w ten sposób, że małżonek będzie miał możliwość spotykania się z małoletnimi dziećmi w każdy I i III weekend miesiąca oraz przyznał alimenty w łącznej kwocie 900 zł.
Wnioskodawczyni podaje, że orzeczenie sądu o rozwodzie było tylko potwierdzeniem stanu faktycznego bowiem małżonek nie mieszkał z nią oraz małoletnimi dziećmi od ponad 18 miesięcy licząc od orzeczenia o rozwodzie. Na czas rozwodowego postępowania sądowego Wnioskodawczyni miała zapewnione alimenty w wysokości 600 zł na dwójkę dzieci.
Jak już wskazano zarówno w trakcie 2017 roku, jak i wcześniej małżonek nie mieszkał z Wnioskodawczynią i ich dziećmi. Małżonek nie zajmował się dziećmi w tym czasie, nie pomagał w ich wychowaniu. Zdarzało się, że nie widywał dzieci miesiącami. Z uwagi na dobro dzieci w tym czasie Wnioskodawczyni kontaktowała się wielokrotnie z małżonkiem, aby małżonek skontaktował się z dziećmi, lub je odwiedził. Niestety nie przynosiło to spodziewanego efektu. W praktyce zatem na co dzień Wnioskodawczyni sprawowała opiekę nad dziećmi, odprowadzała do szkoły/przedszkola oraz zajęcia dodatkowe. To Wnioskodawczyni samodzielnie dbała o dzieci oraz zapewniała im byt oraz spełniała codzienne potrzeby. Dzieci mieszkały przez cały ten okres z Wnioskodawczynią. Jak wskazano powyżej małżonek widywał dzieci sporadycznie. W tym okresie Wnioskodawczyni pracowała na podstawie umowy o pracę, na niej spoczywał również ciężar ekonomiczny wychowywania dzieci.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty