Interpretacja indywidualna z dnia 15.03.2018, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.20.2018.1.KK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.20.2018.1.KK
W zakresie konsekwencji podatkowych przeniesienia na dotychczasowych członków Spółdzielni udziałów w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości niezabudowanej
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2018 r. (data wpływu 17 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych przeniesienia na dotychczasowych członków Spółdzielni udziałów w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości niezabudowanej &‒ jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 stycznia 2018 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych przeniesienia na dotychczasowych członków Spółdzielni udziałów w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości niezabudowanej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółdzielnia Mieszkaniowa w likwidacji zrzesza 25 członków, będących osobami fizycznymi. Spółdzielnia jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości niezabudowanej, stanowiącej działkę nr ewid. 8 dla której Sąd Rejonowy prowadzi Księgę wieczystą. Powyższe prawo użytkowania wieczystego zostało nabyte ze środków pieniężnych pochodzących od członków Spółdzielni, którzy uiszczali je na jej rzecz tytułem zaliczek na poczet wkładów budowlanych. Spółdzielnia podejmowała różne próby rozpoczęcia procesu inwestycyjnego, jednakże nie rozpoczęła dotychczas budowy osiedla domów jednorodzinnych. W dniach 29 sierpnia 2017 r. i 14 września 2017 r Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej podjęło uchwały o postawieniu Spółdzielni w stan likwidacji. Stosownie do postanowienia zawartego w art. 125 § 1 Prawa spółdzielczego, Walne Zgromadzenie postanowiło, że majątek pozostały po zaspokojeniu należności przypadających od Spółdzielni osobom trzecim, zostanie podzielony w całości pomiędzy dotychczasowych członków Spółdzielni i służyć będzie niepieniężnemu zwrotowi zaliczek wniesionych dotychczas na poczet wkładów budowlanych. Oznacza to, że po postawieniu Spółdzielni w stan likwidacji i zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wszystkich wierzytelności w sposób określony w art. 125 § 2 Prawa spółdzielczego, czyli poprzez złożenie kwot potrzebnych na ich pokrycie do depozytu sądowego, każdy z dotychczasowych członków Spółdzielni, otrzyma udział w powyższym prawie użytkowania wieczystego, na podstawie sporządzonych w formie aktów notarialnych umów przeniesienia na dotychczasowych członków udziałów w prawie użytkowania wieczystego. Tak przekazane prawo użytkowania wieczystego nie będzie stanowiło przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, gdyż nie będzie służyć prowadzeniu przez osoby fizyczne (dotychczasowych członków Spółdzielni Mieszkaniowej w likwidacji) działalności gospodarczej, lecz jedynie wykorzystane będzie do zaspokojenia przez każdą z osób fizycznych jej potrzeb mieszkaniowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty