23.02.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.02.2018, sygn. 0111-KDIB2-3.4011.320.2017.2.PB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4011.320.2017.2.PB

W zakresie korzystania z ulgi prorodzinnej na niepełnosprawne dziecko

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 26 grudnia 2017 r. (data wpływu 28 grudnia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korzystania z ulgi prorodzinnej na niepełnosprawne dziecko - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korzystania z ulgi prorodzinnej na niepełnosprawne dziecko.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 9 października 1981 r. urodził się syn Wnioskodawcy. Od urodzenia cierpiał na schorzenia stawów biodrowych. W okresie od drugiego do czternastego roku życia syn z małymi przerwami przebywał w szpitalu, gdzie przeszedł sześć operacji na prawym i lewym biodrze. Jako dwuletnie dziecko miał naciągane kości obu nóżek, przez kilka miesięcy leżał na wyciągu. Po operacjach leżał w gipsie po kilka miesięcy, w tym okresie robiły się bardzo bolesne odparzenia i rany. Po operacjach syn przebywał również w kilku ośrodkach rehabilitacyjnych. Taki tryb życia znacznie utrudniał naukę i pomimo przyznanego indywidualnego toku nauczania syn miał duże zaległości w nauce, co uniemożliwiło zdobycie lepszego wykształcenia. Syn ukończył Szkołę Zawodową Specjalną. Do tej pory utyka i ma duże problemy z chodzeniem. Nie ma możliwości przebycia trasy dłuższej niż jeden kilometr, gdyż ból mocno się nasila. Lekarze zalecili unikanie wysiłku i wszelkiego rodzaju prac wymagających chodzenia bądź przyjmowania pozycji stojącej. Niezastosowanie się do zaleceń grozi trwałym kalectwem i koniecznością korzystania z wózka inwalidzkiego. Syn musi często zmieniać pozycję, gdyż pozostawanie w jednej przez dłuższy czas również nasila dolegliwości bólowe. Syn jest pod stałą kontrolą i opieką lekarzy chirurgów-ortopedów. W 1997 r. Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności przyznała synowi orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym na czas nieokreślony. Orzeczenie to potwierdza, iż niepełnosprawność trwa od dzieciństwa i ma charakter stały. Z uwagi na niepełnosprawność syna i konieczność świadczenia opieki nad nim oraz pomocy materialnej, Wnioskodawca korzystał od wielu lat z ulgi prorodzinnej w rozliczeniu rocznym, przysługującej na niepełnosprawne dziecko. 2 lutego 2013 r. syn zawarł związek małżeński. Z małżeństwa tego urodziła się córka. Po narodzinach dziecka, synowa przez okres jednego roku pobierała zasiłek macierzyński w wysokości 1000 zł. Po tym okresie synowa nie podjęła pracy ze względu na poważną chorobę dziecka. Wnuczka urodziła się ze zrośniętym przełykiem co uniemożliwiało samodzielne oddychanie i przełykanie. Kilkanaście godzin po urodzeniu wnuczka musiała przejść poważną operację w Szpitalu Dziecięcym, która uratowała jej życie. Do chwili obecnej dziecko wymaga szczególnej opieki zdrowotnej, co również generuje dodatkowe koszty utrzymania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne