Interpretacja indywidualna z dnia 01.02.2018, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.821.2017.2.EA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.821.2017.2.EA
Czy usługi świadczone z zakresu neurologopedii są zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług, czy należy kierować się zasadą limitu obrotów art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2017 r. (data wpływu 21 listopada 2017 r.), uzupełnionym w dniu 9 i 26 stycznia 2018 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług z zakresu neurologopedii jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony w dniu 9 i 26 stycznia 2018 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług z zakresu neurologopedii.
We wniosku oraz jego uzupełnieniach przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako Centrum XX, zarejestrowaną w CEiDG PKD 85.59B. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca świadczy usługi neurologopedyczne. Zakres usług świadczonych na rzecz dzieci i osób dorosłych obejmuje:
- terapię odruchów ustno-twarzowych,
- terapię rąk,
- terapię neurologopedyczną,
- diagnozę logopedyczną.
Świadczone usługi według opinii Wnioskodawcy należy zakwalifikować do usług służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Nadto eliminują powstałe wady i przywracają prawidłowe funkcjonowanie w życiu społecznym dzieci w wieku przedszkolnym i osoby dorosłe.
W uzupełnieniu wniosku wskazano, że Centrum XX nie jest podmiotem leczniczym, a terapeutycznym. Działalność CXX polega na prowadzeniu diagnozy i terapii logopedycznej/neurologopedycznej. Działania te mają na celu edukację dzieci, młodzieży i dorosłych z zaburzeniami językowymi powstałymi na skutek, m.in.: autyzmu, zespołów genetycznych, wcześniactwa, udaru, itp. Jest to działalność terapeutyczna (nie lecznicza), ponieważ stan funkcjonowania dzieci z autyzmem, zespołami genetycznymi można polepszyć dzięki terapii. Niemożliwe natomiast jest całkowite wyleczenie dzieci.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty