Interpretacja indywidualna z dnia 09.08.2017, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.152.2017.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.152.2017.1.AK
Podatek od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego w związku z dokonywaną wpłatą wkładu własnego przedsiębiorcy na wydzielone na jego rzecz subkonto należące do Spółki.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 maja 2017 r. (data wpływu 22 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego w związku z dokonywaną wpłatą wkładu własnego przedsiębiorcy na wydzielone na jego rzecz subkonto należące do Spółki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego w związku z dokonywaną wpłatą wkładu własnego przedsiębiorcy na wydzielone na jego rzecz subkonto należące do Spółki.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Przedmiotem działalności Spółki jest m.in. aktywizowanie i wspieranie przedsiębiorczości w regionie poprzez wdrażanie krajowych i europejskich programów pomocowych. Na realizację tych działań Spółka otrzymuje od różnych instytucji pośredniczących środki finansowe w formie dotacji przeznaczone m.in. na pokrycie ściśle określonych (kwalifikowalnych) wydatków niezbędnych do ich realizacji. Wydatki dotyczące realizacji tych projektów nie sfinansowane otrzymanymi środkami pokrywane są z własnych środków obrotowych.
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Spółka przygotowuje się do realizacji projektu Bony Rozwojowe - działanie 6.5 Usługi Rozwojowe dla MMŚP. Celem Projektu jest podniesienie kompetencji i kwalifikacji przedsiębiorców z sektora MMŚP. Projekt polega na współuczestnictwie Spółki w finansowaniu szkoleń skierowanych do ww. przedsiębiorców i pracowników. Na realizację projektu Spółka ma otrzymać środki finansowe w formie dotacji z Urzędu Marszałkowskiego. W finansowaniu realizacji projektu jednocześnie wezmą udział przedsiębiorcy zobowiązani do wniesienia wkładu własnego. Na potrzeby projektu będzie założony wyodrębniony rachunek bankowy Spółki oraz rachunki bankowe (subkonta) dla każdego przedsiębiorcy biorącego udział w projekcie. Po podpisaniu umowy z przedsiębiorcą (będzie w niej wskazana maksymalna możliwa wartość przyznanego dofinansowania w formie bonów oraz wartość wkładu własnego określonego dla wskazanej w umowie wartości bonów) dokonuje on wpłaty wkładu własnego na wyodrębniony rachunek bankowy Spółki, który następnie zostanie przez Spółkę przekazany z subkonta na rachunek projektu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty